462625-2025 - Wettbewerb
Tschechien – Sanierung von Industriestandorten – Sanace – Mníšek pod Brdy – Halda, Bažantnice a okolí
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelSanace – Mníšek pod Brdy – Halda, Bažantnice a okolí
BeschreibungPředmětem veřejné zakázky je sanace staré ekologické zátěže v lokalitě Mníšek pod Brdy – Halda, Bažantnice a okolí, včetně vyhotovení nezbytné realizační (projektové) dokumentace. Stará ekologická zátěž pochází z někdejšího provozu závodu KOVOHUTĚ Mníšek pod Brdy. Vznikla v důsledku dlouhodobého deponování odpadů z metalurgické výroby a postupného rozplavování těžkých kovů a solí. Dlouhodobým procesem rozplavování této kontaminace došlo k trvalému znehodnocení sousedního biotopu (tzv. Bažantnice) a zasolení řady dalších objektů, domovních studní či monitorovacích vrtů. V ohrožení se také nachází chovný rybník místního rybářského svazu. Místo stavby se nachází v katastrálním území Mníšek pod Brdy (697621). Jedná se o areál o celkové výměře cca 60 000 m2, který je situován přibližně 3 km východně od centra Mníšku pod Brdy a z východu až jihovýchodu přiléhá k areálu bývalých Kovohutí. Plánované plnění se má týkat pozemků s parcelními čísly 1965/28, 1965/27, 1965/112, případně také 1966/1,1965/105, 2070/5 a 2070/6, pokud by se na území těchto pozemků vyskytovaly rozptýlené odpady z haldy. Severní okraj Bažantnice je lemován skládkami odpadů z výroby kovohutí, a to odkalištěm vanadu (a jeho větší část později používanou jako deponie Al stěrů), jižně navazují skládky pevných odpadů – východně tzv. stará skládka (především odpady z výroby hliníku) a západně deponie vanadových a ferovanadových strusek, dnes již z větší části odtěžená. Vlastní areál Bažantnice včetně rekultivované skládky Al stěrů, odkaliště vanadu a deponie Al stěrů se nachází na východ od provozních hal Kovohutí. Na severní a východní straně se nachází obhospodařovaná zemědělská půda, na západní straně se nachází areál Kovohutí ohraničený oplocením. Na jižním okraji je částečně zalesněný prostor zvaný Bažantnice ohraničený Městským potokem. Na jihovýchodě sousedí Bažantnice s rybníkem Sýkorník. Sanační práce předpokládají vyčištění plochy sanované laguny, provedení demolice jímek v odkladišti, demontáž betonových panelů, následné rozdělení laguny na východní a západní část prostřednictvím dělící hrázky a realizaci těsnění dna východní laguny s cílem zabránit kontaminaci podzemních vod. Projekt dále předpokládá přemístění všech kontaminovaných odpadů ze západní části laguny do zatěsněného prostoru, který bude posléze zakryt geomříží a bentovitovým/foliovým těsněním, které bude funkčně propojeno se spodní izolační vrstvou. V okolí zatěsněné laguny se dále předpokládá provedení terénních úprav a technické a biologické rekultivace. V průběhu sanačních prací bude sledován vývoj koncentrací jednotlivých kontaminantů na vybraných monitorovacích objektech, studnách, vrtech a v povrchové vodě. Monitorovací systém stávajícího území bude zkontrolován a nepotřebné objekty budou odstraněny. Vzhledem k charakteru kontaminace i sanačního zásahu pak nebude projekt ukončen přímo aktualizací analýzy rizik, ale dlouhodobým sledováním vývoje koncentrací kontaminantů v okolí sanovaného a rekultivovaného prostoru. V rámci monitoringu budou sledovány ukazatele pH, konduktivita, přítomnost iontů Ca, Na, Al, Co, Cu, Fe, Mn, Mo, Ni, Se, Sb, Be, Zn, Pb, přítomnost V (variabilní oxidační stavy), BIII a CrVI ve sloučeninách, CNcelk., CHSKMn, F-, NO2-, NO3-,Cl-, SO42- a NH4+.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90722100 Sanierung von Industriestandorten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 90733900 Behandlung oder Sanierung von Grundwasserverschmutzung, 90420000 Abwasserbehandlung, 90732300 Behandlung oder Sanierung von verschmutztem Boden, 45111200 Baureifmachung und Abräumung, 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten, 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90730000 Rückverfolgung und Überwachung von Verschmutzungen und Sanierung, 90743200 Sanierung nach Verschmutzung durch giftige Stoffe, 90732600 Messung oder Überwachung von Bodenverschmutzung, 90743100 Überwachung giftiger Stoffe
5. Los
LosLOT-0001
Interne KennungSanace – Mníšek pod Brdy – Halda, Bažantnice a okolí
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45111200 Baureifmachung und Abräumung, 90732300 Behandlung oder Sanierung von verschmutztem Boden, 90733900 Behandlung oder Sanierung von Grundwasserverschmutzung, 90420000 Abwasserbehandlung, 45000000 Bauarbeiten, 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten, 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90730000 Rückverfolgung und Überwachung von Verschmutzungen und Sanierung, 90743200 Sanierung nach Verschmutzung durch giftige Stoffe, 90732600 Messung oder Überwachung von Bodenverschmutzung, 90743100 Überwachung giftiger Stoffe