462737-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Softwareprogrammierung und -beratung – eIndkomst - Kontrakt om transition, drift, vedligeholdelse, support og videreudvikling af eIndkomst.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TiteleIndkomst - Kontrakt om transition, drift, vedligeholdelse, support og videreudvikling af eIndkomst.
BeschreibungGenudbud af Udviklings- og Forenklingsstyrelsens kontrakt om eIndkomst. eIndkomst er et samfundskritisk fællesoffentligt register, der administreres af Skatteforvaltningen og danner grundlag for indsamling og udstilling af ansættelses- og indkomstoplysninger i Danmark. Systemet er opdelt i tre områder: Indberetning (herunder LetLøn og Beregningsordningen), eSkattekort og Udstilling. Arbejdsgivere og andre indberetningspligtige indberetter løbende oplysninger om løn, pension, dagpenge og andre indkomsttyper, som efterfølgende stilles til rådighed for ca. 150 myndigheder, A-kasser og andre anvendere. eIndkomst danner endvidere grundlag for borgernes eSkattekort samt opkrævning af A-skat, AM-bidrag, ATP og feriepenge. Systemet er nærmere beskrevet i kontraktens Bilag 2.a og 2.b. Kontrakten omfatter følgende ydelser: - Transition - Drift - Vedligeholdelse - Support - Videreudvikling
Vorherige Bekanntmachung177278-2026
Interne KennungUdbud af eIndkomst
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72211000 Programmierung von System- und Anwendersoftware, 72212000 Programmierung von Anwendersoftware, 72212517 Entwicklung von IT-Software, 72220000 Systemberatung und technische Beratung, 72230000 Entwicklung von kundenspezifischer Software, 72240000 Systemanalyse und Programmierung, 72246000 Systemberatung, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72253000 Help-Desk und Unterstützungsdienste, 72261000 Software-Unterstützung, 72262000 Software-Entwicklung, 72267000 Software-Wartung und -Reparatur, 72300000 Datendienste, 72310000 Datenverarbeitung, 72320000 Datenbankdienste, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
5. Los
LosLOT-0000