2. Verfahren
Verfahren
Titel: Upphandling av Ramavtal avseende tjänster inom gränsöverskridande illegala avfallstransporter (GRÖT)
Beschreibung: Naturvårdsverket inbjuder er att inkomma med anbud gällande upphandling av tjänster för hantering av återtag av gränsöverskridande olagliga avfallstransporter. Syftet är att möjliggöra en effektiv och ändamålsenlig hantering av återtag av olagliga gränsöverskridande avfallstransporter, både till och från Sverige. Målet är att dessa återtag ska ske inom de ramar som fastställs i lagstiftningen. Naturvårdsverket har för avsikt att teckna ramavtal med en leverantör.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129324:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90514000 Recycling von Siedlungsabfällen, 90530000 Betrieb einer Mülldeponie, 90533000 Verwaltung von Müllhalden
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall, 90530000 Drift av avfallsupplag, 90533000 Förvaltningstjänster i samband med avfallsupplag