See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Grøn vedligeholdelse af banens arealer 2026
Beschreibung: Udbuddet vedrører grøn vedligeholdelse langs banens arealer, herunder forstlige aktiviteter, som skal sikre vedligeholdelse af anlæg og arealer samt stabile bevoksninger. Hovedydelsen består af en række årlige tilbagevendende vedligehold af forskellige arbejder i zonen fra yderste skinne og ud til naboskel, og omfatter hovedsagelig rydning, skovning, beskæring, sprøjtning samt vintertjeneste. Opgaverne vedrører både norm- og tilstandsarbejde. Rammeaftalen er delt op efter geografi for hhv. strækninger og stationer: - Delaftale 1 (strækninger): Nord- og Midtjylland - Delaftale 2 (strækninger): Sydjylland og Fyn - Delaftale 3 (strækninger): Sjælland - Delaftale 4 (stationer): Jylland og Fyn - Delaftale 5 (stationer): Sjælland.
Interne Kennung: 2025-15975
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77314000 Grundstückspflege
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34621200 Schienengebundene Instandhaltungs- oder Arbeitswagen, 77200000 Dienstleistungen in der Forstwirtschaft, 77300000 Dienstleistungen im Gartenbau, 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen, 77312000 Unkrautjäten, 77312100 Unkrautvernichtung, 77340000 Baum- und Heckenschnitt, 90620000 Schneeräumung, 90690000 Graffiti-Entfernung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 (strækninger): Nord- og Midtjylland
Beschreibung: Delaftale 1 (strækninger) Nord- og Midtjylland. Vedrører grøn vedligeholdelse langs banens arealer, herunder forstlige aktiviteter, som skal sikre vedligeholdelse af anlæg og arealer samt stabile bevoksninger. Hoved ydelsen består af en række årlige tilbagevendende vedligehold af forskellige arbejder i zonen fra yderste skinne og ud til naboskel, og omfatter hovedsagelig rydning, skovning, beskæring, sprøjtning samt vintertjeneste. Arealerne langs jernbanen er den del af den samlede infrastruktur, hvor forstlige aktiviteter skal sikre vedligeholdelse af disse anlæg og arealer samt stabile bevoksninger. Hovedydelserne består af en række forskellige arbejder i zonen fra yderste skinne og ud til naboskel, og omfatter hovedsagelig rydning, skovning og beskæring. Rydning- og beskæringsarbejderne omkring tekniske installationer, langs vej og sti tager afsæt i interne og eksterne regler og normer. Bekæmpelsesarbejder er ligeledes på baggrund af eksterne og interne love og regler. Delaftale 1-3 omhandler forstlige aktiviteter, der skal sikre: • Togdriftens regularitet og sikkerhed • Gode oversigtforhold ved krydsende vej og bane • Vedligeholdt profil omkring anlæg og langs naboareal • Stabile og sunde bevoksninger • Bekæmpelse af uønsket vegetation i stationsspor • Bekæmpelse af uønskede plantearter • Ryddelighed omkring og tilgængelighed til infrastrukturen • Funktionsdygtigt afvandingsanlæg • Landskabsæstetik og plejede arealer • Gode kundeoplevelser • Biodiversitet.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 (strækninger): Sydjylland og Fyn
Beschreibung: Delaftale 2 (strækninger) Sydjylland og Fyn vedrører grøn vedligeholdelse langs banens arealer, herunder forstlige aktiviteter, som skal sikre vedligeholdelse af anlæg og arealer samt stabile bevoksninger. Hoved ydelsen består af en række årlige tilbagevendende vedligehold af forskellige arbejder i zonen fra yderste skinne og ud til naboskel, og omfatter hovedsagelig rydning, skovning, beskæring, sprøjtning samt vintertjeneste. Arealerne langs jernbanen er den del af den samlede infrastruktur, hvor forstlige aktiviteter skal sikre vedligeholdelse af disse anlæg og arealer samt stabile bevoksninger. Hoved ydelserne består af en række forskellige arbejder i zonen fra yderste skinne og ud til naboskel, og omfatter hovedsagelig rydning, skovning og beskæring. Rydning- og beskæringsarbejderne omkring tekniske installationer, langs vej og sti tager afsæt i interne og eksterne regler og normer. Bekæmpelsesarbejder er ligeledes på baggrund af eksterne og interne love og regler. Delaftale 1-3 omhandler forstlige aktiviteter, der skal sikre: • Togdriftens regularitet og sikkerhed • Gode oversigtforhold ved krydsende vej og bane • Vedligeholdt profil omkring anlæg og langs naboareal • Stabile og sunde bevoksninger • Bekæmpelse af uønsket vegetation i stationsspor • Bekæmpelse af uønskede plantearter • Ryddelighed omkring og tilgængelighed til infrastrukturen • Funktionsdygtigt afvandingsanlæg • Landskabsæstetik og plejede arealer • Gode kundeoplevelser • Biodiversitet.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3 (strækninger): Sjælland
Beschreibung: Delaftale 3 (strækninger) Sjælland. Vedrører grøn vedligeholdelse langs banens arealer, herunder forstlige aktiviteter, som skal sikre vedligeholdelse af anlæg og arealer samt stabile bevoksninger. Hoved ydelsen består af en række årlige tilbagevendende vedligehold af forskellige arbejder i zonen fra yderste skinne og ud til naboskel, og omfatter hovedsagelig rydning, skovning, beskæring, sprøjtning samt vintertjeneste. Arealerne langs jernbanen er den del af den samlede infrastruktur, hvor forstlige aktiviteter skal sikre vedligeholdelse af disse anlæg og arealer samt stabile bevoksninger. Hoved ydelserne består af en række forskellige arbejder i zonen fra yderste skinne og ud til naboskel, og omfatter hovedsagelig rydning, skovning og beskæring. Rydning- og beskæringsarbejderne omkring tekniske installationer, langs vej og sti tager afsæt i interne og eksterne regler og normer. Bekæmpelsesarbejder er ligeledes på baggrund af eksterne og interne love og regler. Delaftale 1-3 omhandler forstlige aktiviteter, der skal sikre: • Togdriftens regularitet og sikkerhed • Gode oversigtforhold ved krydsende vej og bane • Vedligeholdt profil omkring anlæg og langs naboareal • Stabile og sunde bevoksninger • Bekæmpelse af uønsket vegetation i stationsspor • Bekæmpelse af uønskede plantearter • Ryddelighed omkring og tilgængelighed til infrastrukturen • Funktionsdygtigt afvandingsanlæg • Landskabsæstetik og plejede arealer • Gode kundeoplevelser • Biodiversitet.
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4 (stationer): Jylland og Fyn
Beschreibung: Delaftale 4 (stationer) Jylland og Fyn vedrører opgaverne vedligehold, renhold, ny anlæg, konvertering af anlægselementer og fjernelse af graffiti. Opgaver igangsættes efter aftale med Banedanmark. Tilstandsopgaver fastlægges ud fra fælles gennemgang, tilsyn og tilstandsvurderinger. Arealerne langs jernbanen er den del af den samlede infrastruktur, hvor forstlige aktiviteter skal sikre vedligeholdelse, renholdelse og æstetikken af disse anlæg. Hovedydelsen består af en række forskellige arbejder på stationerne, i zonen mellem spor samt fra yderste skinne og ud til naboskel, og omfatter hovedsagelig klipning, renholdelse, vinter vedligehold, rydning, skovning, beskæring og sprøjtning. Rydning- og beskæringsarbejderne omkring tekniske installationer, langs vej og sti tager afsæt i interne og eksterne regler og normer. Skovningsarbejderne foregår udelukkende i og langs de forskellige bevoksningstyper langs banen, og metode samt grad defineres af Banedanmark løbende i aftaleperioden. Bekæmpelsesarbejder er ligeledes på baggrund af eksterne og interne love og regler. For stationsområder indbefatter det renhold og grøn pleje samt vintertjeneste. Delaftale 4 og 5 omhandler forstlige aktiviteter, der skal sikre: • Togdriftens regularitet og sikkerhed • Gode oversigtforhold ved krydsende vej og bane • Vedligeholdt profil omkring anlæg og langs naboareal • Stabile og sunde bevoksninger • Bekæmpelse af uønsket vegetation i stationsspor • Bekæmpelse af uønskede plantearter • Ryddelighed omkring og tilgængelighed til infrastrukturen • Funktionsdygtigt afvandingsanlæg • Landskabsæstetik og plejede arealer • Gode kundeoplevelser • Biodiversitet. • Fjernelse og bortskaffelse af tredjemands affald eller efter større arrangementer, f.eks. festivaler • Renhold og vedligeholdelse af Banedanmarks udstyr eller elementer • Konvertering af grønne arealer og ny anlæg • Udtynding i stationsbevoksninger, træfældning og topkapning • Rensning, reparation eller ny anlæg af mindre teknisk afvandingssystem, f.eks. dræn, rister og samlebrønde • Plantningsopgaver, bl.a. sætning af løg.
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5 (stationer): Sjælland
Beschreibung: Delaftale 5 (stationer) Sjælland vedrører opgaverne vedligehold, renhold, ny anlæg, konvertering af anlægselementer og fjernelse af graffiti. Opgaver igangsættes efter aftale med Banedanmark. Tilstandsopgaver fastlægges ud fra fælles gennemgang, tilsyn og tilstandsvurderinger. Arealerne langs jernbanen er den del af den samlede infrastruktur, hvor forstlige aktiviteter skal sikre vedligeholdelse, renholdelse og æstetikken af disse anlæg. Hovedydelsen består af en række forskellige arbejder på stationerne, i zonen mellem spor samt fra yderste skinne og ud til naboskel, og omfatter hovedsagelig klipning, renholdelse, vinter vedligehold, rydning, skovning, beskæring og sprøjtning. Rydning- og beskæringsarbejderne omkring tekniske installationer, langs vej og sti tager afsæt i interne og eksterne regler og normer. Skovningsarbejderne foregår udelukkende i og langs de forskellige bevoksningstyper langs banen, og metode samt grad defineres af Banedanmark løbende i aftaleperioden. Bekæmpelsesarbejder er ligeledes på baggrund af eksterne og interne love og regler. For stationsområder indbefatter det renhold og grøn pleje samt vintertjeneste. Delaftale 4 og 5 omhandler forstlige aktiviteter, der skal sikre: • Togdriftens regularitet og sikkerhed • Gode oversigtforhold ved krydsende vej og bane • Vedligeholdt profil omkring anlæg og langs naboareal • Stabile og sunde bevoksninger • Bekæmpelse af uønsket vegetation i stationsspor • Bekæmpelse af uønskede plantearter • Ryddelighed omkring og tilgængelighed til infrastrukturen • Funktionsdygtigt afvandingsanlæg • Landskabsæstetik og plejede arealer • Gode kundeoplevelser • Biodiversitet. • Fjernelse og bortskaffelse af tredjemands affald eller efter større arrangementer, f.eks. festivaler • Renhold og vedligeholdelse af Banedanmarks udstyr eller elementer • Konvertering af grønne arealer og ny anlæg • Udtynding i stationsbevoksninger, træfældning og topkapning • Rensning, reparation eller ny anlæg af mindre teknisk afvandingssystem, f.eks. dræn, rister og samlebrønde • Plantningsopgaver, bl.a. sætning af løg.
Interne Kennung: 5-4