2. Verfahren
Verfahren
Titel: Forhåndsmeddelelse vedr. Danmarks Nationalbanks kommende udbud af kontrakt(er) om it-arbejdspladser, enhedsadministration mv.
Beschreibung: Danmarks Nationalbank (Nationalbanken) har i dag en kontrakt med en ekstern leverandør om it-arbejdspladser, enhedsadministration og kontornetværk, der udløber 24. november 2027. I den forbindelse har Nationalbanken igangsat et projekt kaldet LEAS (Lokalnetværk, EnhedsAdministration og Servicedesk) med henblik på at etablere god og fortsat sikker varetagelse af opgaverne ved ophør af den eksisterende kontrakt. Projektet er i proces med at afdække erfaringer fra eksisterende kontrakt, nye og øgede/forandrede behov samt overvejelser omkring den kommende udbudsstrategi. Det er besluttet at igangsætte et EU udbud med forhandling den 14. september 2026 af en eller flere af ydelserne omfatte af den eksisterende kontrakt. Eventuelle øvrige udbud følger. Nationalbanken ønsker at invitere alle interesserede virksomheder til markedsdialog inden igangsættelse af det første udbud. Dialogmøderne, der afholdes individuelt af 2 timers varighed, påregnes afholdt i ugerne 34 og 35 (17-28. august) på Nationalbankens adresse på Langelinie Allé 47, 2100 København K, Danmark og/eller MS teams. Interesserede virksomheder anmodes om at melde sig til ved angivelse af interesse enten via den digitale platform eller til contract manager Tobias Bomholdt Johansen, på tbjo@nationalbanken.dk samt Thuy Vi Jenni Vo på KONS-TVJV@nationalbanken.dk Virksomheden anmodes om at angive navne og titler på deltagere ved tilkendegivelse af interesse, herunder om der påregnes fysisk eller online deltagelse. Ved fysisk deltagelse, skal alle deltagere medbringe billede ID.
Interne Kennung: TS 232459
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung