2. Verfahren
Verfahren
Titel: Amenajarea, intretinerea, extinderea si modernizarea domeniului public de pe raza administrativ teritoriala a Sectorului 4 al Municipiului Bucuresti
Beschreibung: Obiectul achizitiei consta in semnarea unui AC, cu o durata de 48 de luni de la data intrarii in vig a AC, care sa stabileasca termenii, conditiile precum si cadrul legal, financiar, tehnic si administrativ pentru atrib CS, in vederea asig de catre Of, in cond de siguranta, operativitate si eficienta fin, a serv de amenajare, intretinere, extindere si modernizare a domeniului public de pe raza admin terit a Sectorului 4 al Mun București. În măsura în care la data semnării AC există alte ctr/AC în vigoare, CS prezentului AC se vor atribui după finalizarea celor anterioare. AC este inteles ca un ctr mixt, astfel potrivit art. 35 alin. (1) din Lg 98/2016 ‘’Ctr care au ca obiect cel puţin două tipuri de achiz publică, constând în lucrări, servicii sau produse, pentru a căror atribuire se aplică dispoz prezentei legi se atribuie în cf cu dispoz prezentei legi aplicabile pentru tipul de achiziţie care constituie ob principal al ctr în cauză.’’ In cazul de fata tipul de achizitie care constituie obl principal este de serv. Ac are ca principal obiect amenajarea si intretinerea domeniului public de natura sa contribuie la cresterea calitatii vietii pentru locuitorii sectorului. Sectorul 4 se află într-un proces accelerat de dezvoltare urbanistică, economică şi socială, proces ce modifică echilibrul actual dintre mediul natural şi nevoia umană. În acelaşi timp, creşterea populaţiei şi limitarea teritorială, necesită măsuri de protecţie, in vederea mentinerii unui standard ridicat de viata. Astfel, la niv UAT a luat nastere necesitatea intretinerii si amenajarii dom public in vederea creşterii fcti depoluant şi îmbunătăţirii imaginii sectorului, parte a unei capitale europene, resp întreținerea spațiilor verzi, parcurilor, locațiilor amenajate și reamenajate, locurilor de joacă, dotărilor din aceste locații, întreţinerea mobilierului urban/stradal și a tot ceea ce contribuie la crearea unui mediu ambient. În val est a ctr (val min a intervalului) este inclusă val de: 191.250.940,43 lei fără TVA, reprez „Alte sume necesare pentru implementare”, lista categ de cheltuieli care urmează a fi finanțate din aceste sume, regăsindu-se la nivelul documentatiei de atribuire Aceste tipuri de cheltuieli se incadreaza in prev ART. 13 din Instructiunea ANAP nr. 1/2021, respectiv: alte sume necesare pentru implementare sunt sume de bani stabilite ca sume fixe nominale, globale, incluse în val ctr/AC, reprez val acelor bunuri/serv corespunzătoare activ care sprijină îndepli obiectivelor principale ale achiz (aferente unor operațiuni auxiliare și/sau care țin de logistică), dar pentru care, la mom pregătirii proc de atrib a ctr de achiziție publică, nu se pot determina cu exactitate cant și toate detaliile calitative pentru categoriile de cheltuieli astfel acoperite. Astfel a fost stabilit cuantumul altor sume necesare implementării încât acesta să fie suficient pentru acoperirea categoriilor de cheltuieli astfel prevăzute; în formularul de prop fin aut contractantă a inclus cuantumul acestor sume care vor fi preluate ca atare de către ofertanți. Din aceste sume se vor suporta cheltuieli cu produse/echipamente in legatura cu obiectul contractului subsecvent, altele decat identificate la nivelul documentatiei de atribuire, ce țin de logistică, aferente unor operațiuni auxiliare, precum si pentru taxe care nu pot fi anticipate la momentul procedurii, in sarcina prestatorului: ex. taxa de zona. Val estimata a celui mai mare ctr subs: 110.794.869,52 lei fără TVA Nr de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. Clarificarile solicitate dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatii suplimentare, in cea de-a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 4316422/10/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Lista de activitati ce vor fi desfasurate in perioada de derulare a AC se regasesc descrise la niv. caietului de sarcini. Estimarile ale cant. min si max care ar putea fi solicitate pe durata întregului ac-cadru si a celor care ar putea face obiectul unui singur ctr subs dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata AC se regasesc in cadrul anexelor caietului de sarcini (la nivelul prezentei sunt limitate caracterele care pot fi completate). Clauze de revizuire: Avand in vedere ca documentatia de atribuire contine un set minim de informatii specifice referitoare la estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru, precum si estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul ca aceste cantitati minime si maxime pe care autoritatea contractanta le stabileste initial in documentatia de atribuire si ulterior in acordul-cadru reprezinta estimari ale unor cantitati care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru si nu cantitatile exacte care vor fi achizitionate, acestea din urma putand fi mai mici, egale sau mai mari raportat la cele estimate, in functie de necesitatile reale ale autoritatii contractante. In acest sens avand in vedere faptul ca efectele acordului cadru vizeaza in principal stabilirea termenilor şi condiţiilor care guvernează contractele de achiziţie publică ce urmează a fi atribuite într-o anumită perioadă, în special în ceea ce priveşte preţul unitar şi, după caz, cantităţile avute în vedere, in baza art. 221 alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016, promitentul-Achizitor îşi rezerva dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea estimată la nivelul documentației de atribuire, cu până la maxim 50% din valoarea maximă estimată pentru acordul-cadru/contract subsecvent, în baza prezentei clauze. Având în vedere clauza de revizuire de mai sus, valoarea estimata a procedurii a fost exprimata sub forma de interval, valoarea minima a intervalului reprezentand valoarea estimata a prezentei proceduri in functie de care se vor evalua ofertele, iar valoarea maxima reprezinta valoarea estimata ce contine si valoarea posibilelor suplimentari in baza clauzei de revizuire cu 50%. Pretul articolelor care vor fi achizitionate suplimentar in baza clauzei de revizuire va fi cel din propunerea financiara ce sta la baza acordului-cadru/contractului subsecvent (ajustat dupa caz conform formula de ajustare), perioada de timp in care se va putea utiliza aceasta optiune de catre promitentul Achizitor: pe toata durata de valabilitate a acordului-cadru/contractului subsecvent. Modificarea de valoare scăzută prevăzută de art. 221 alin. (1), lit. f) din Legea nr. 98/2016 se trateaza si calculeaza distinct de modificarea in baza art. 221 alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34928400 Stadtmobiliar, 44400000 Diverse vorgefertigte Erzeugnisse und zugehörige Artikel, 45111291 Erschließungsarbeiten, 45112700 Landschaftsgärtnerische Arbeiten, 71421000 Landschaftsgärtnerische Gestaltung, 77320000 Pflegearbeiten für Sportplätze, 77340000 Baum- und Heckenschnitt, 90600000 Reinigung und Sanierung des städtischen und ländlichen Raumes, und zugehörige Dienstleistungen