2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser
Beschreibung: Statens IT ønsker at øge forsyningssikkerheden for de forbindelser som kunderne har til Statens IT’s datacentre. Udbuddet omfatter etablering af fiberinfrastruktur samt løbende fiberinfrastrukturydelser, tilhørende support, bestillingsydelser (herunder konsulentydelser og tilslutning af nye lokationer) og tværgående ydelser (dokumentation, rapportering og sikkerhed). Kunden har behov for at kunne råde over fiberinfrastruktur i geografiske zoner, hvor hver zone omfatter et antal endepunkter kategoriseret som kritikalitet A-, B- og/eller C-Endepunkter. Endepunkterne i en zone skal forbindes til en samhusningslokation i hver zone med mulighed for repeaterstationer mv. efter behov. Kunden har endvidere behov for at kunne råde over Landsdækkende fiberinfrastruktur i form af en central infrastruktur på tværs af de geografiske zoner (ring-topologi). Fibertyper, der bedst understøtter ordregivers behov, fastlægges nærmere i Dialogfasen. Dele af fiberinfrastrukturen skal dog bestå af dedikerede sorte fiberpar, afhængig af bl.a. endepunkternes kritikalitet. Endepunkter vil fremgå af udbudsmaterialet, der gøres tilgængeligt for de prækvalificerede aktører. Kontrakten forventes indgået i flere delaftaler. Hver enkelt delaftale omfatter følgende hovedydelser (A-D): (A) Etablering af fiberinfrastruktur, der omfatter den nødvendige etablering af fiberforbindelser fra endepunkter i kontraktens geografiske zoner til samhusningslokationer samt etablering af ring-topologien. Etableringen omfatter herunder i det nødvendige omfang bl.a. terminering af forbindelser, opsætning af udstyr, test og fremføring og montering af fiberkabler. (B) Levering af fiberinfrastrukturydelser, der (alt efter fibertype) kan omfatte tilrådighedsstillelse, drift og/eller vedligeholdelse af fiberinfrastrukturen. Leverandørens tilrådighedsstillelse og løbende drift af fiberinfrastrukturen omfatter drift af fiberforbindelser og udstyr, overvågning, vedligeholdelse, og øvrige aktiviteter og ydelser der understøtter levering. (C) Support, der omfatter service og support i forbindelse med driften af fiberinfrastrukturen i, herunder at stille en Service desk til rådighed. (D) Bestillingsydelser relateret til Kontraktens genstand og formål og som leveres ad hoc på Kundens konkrete bestilling, herunder etablering af fiberforbindelser til nye endepunkter i kontraktens geografiske zoner, opsætning af udstyr og øvrige konsulentydelser. De løbende ydelser under (B) og (C) igangsættes successivt i takt med de enkelte etableringer og leveres herefter frem til ophør. Kontrakten omfatter derudover tværgående ydelser, herunder dokumentation, rapportering og sikkerhed, der leveres gennem hele Kontraktperioden, samt forpligtelser ved ophør (Transition Ud), der sikrer en kontrolleret afvikling og eventuel overdragelse til Kunden eller en ny leverandør. Ordregiver vil indgå separate delaftaler for hver zone samt for ring-topologien. Antallet af zoner, samhusningslokationer og ring-topologien er dialogtemaer i dialogfasen med henblik på at indkredse den bedste løsning på ordregivers behov. På den baggrund vil det endelige antal delaftaler, som der kan afgives tilbud på, blive fastlagt på baggrund af dialogen inden dialogfasen afsluttes. Det antal delaftaler, som er anført i denne udbudsbekendtgørelse, er derfor alene indikativt. Tilsvarende er den kontraktværdi i denne udbudsbekendtgørelse udtryk for den samlede forventede værdi for alle delaftaler i dette udbud. Værdien af de enkelte delaftaler vil udgøre en delmængde heraf. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på én eller flere delaftaler. Tildeling sker pr. delaftale, således at hver delaftale evalueres separat, og tildeles den tilbudsgiver, hvis tilbud evalueres bedst for den pågældende delaftale ved tildelingskriteriet ”økonomisk mest fordelagtige tilbud”.
Interne Kennung: 4045801
Verfahrensart: Wettbewerblicher Dialog
Zentrale Elemente des Verfahrens: Proceduren gennemføres i to hovedfaser: Fase 1: Ansøgning om prækvalifikation. Fase 2: Dialog- og tilbudsfase. Vedrørende Fase 1: For Fase 1 (prækvalifikationsfasen) har ordregiver udarbejdet et Prækvalifikationsspørgeskema (herefter ”PQQ”), samt tilknyttet bilag (´skabeloner), som kandidater opfordres til at anvende ved anmodning om prækvalifikation. PQQ’en indeholder formularer og skabeloner til afgivelse af oplysninger mv. i overensstemmelse med kravene fastsat i denne udbudsbekendtgørelse. Det understreges dog, at det alene er kandidatens eget ansvar at sørge for, at de afgivne oplysninger opfylder kravene. PQQ’en er tilgængelig via det elektroniske udbudssystem. Anmodning om prækvalifikation skal indsendes elektronisk via det elektroniske udbudssystem. Da alle delaftaler omfatter de samme hovedydelser, foretages der en samlet prækvalifikation for alle delaftaler. Ansøgere skal således aflevere én samlet anmodning om prækvalifikation for alle delaftaler. Det bemærkes, at hver ansøger kun må indsende én anmodning om prækvalifikation. Selverklæring: Som led i anmodningen om deltagelse skal kandidaten indgive en selverklæring, hvori det angives, at kandidaten ikke er omfattet af nogen af de obligatoriske udelukkelsesgrunde, der er anført i artikel 39, stk. 1, i forsvars- og sikkerhedsdirektivet eller udelukkelsesgrunden i udbudslovens § 134a. Selv om en ansøger eller en tilbudsgiver er omfattet af en udelukkelsesgrund, vil vedkommende ikke blive udelukket, hvis der fremlægges tilstrækkelig dokumentation for pålidelighed. Ordregiver afgør, om dokumentationen er tilstrækkelig. Ordregivers vurdering sker efter retningslinjerne i § 138, stk. 1-4, i lov nr. 1564 af 15. december 2015, som ændret (”udbudsloven”). Ordregiver forbeholder sig ret til på ethvert tidspunkt under udbudsprocessen at lade ansøgeren afhjælpe en manglende eller utilstrækkeligt udfyldt selverklæring. Hvor grupper af enheder (f.eks. konsortier), herunder midlertidige joint ventures, deltager i udbudsproceduren i fællesskab, skal erklæringerne afgives separat for hver deltagende enhed. I henhold til forsvars- og sikkerhedsdirektivet kan en ansøger støtte sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen og/eller tekniske og/eller faglige kapacitet, uanset forbindelsernes retlige karakter. Hvis en ansøger ønsker at støtte sig på andre enheder og ønsker, at disse enheders kapacitet medregnes ved ordregivers egnethedsvurdering, skal ansøgeren dokumentere, at de andre enheder vil og er forpligtet til at stille de relevante ressourcer til rådighed for ansøgeren. En skabelon til erklæring fra den støttende enhed herom er også tilgængelig i det elektroniske udbudssystem. Vedrørende Fase 2: Udbuddet gennemføres som konkurrencepræget dialog, jf. art. 27 i direktiv 2009/81/EF. Når ordregiver erklærer dialogen for afsluttet, opfordres dialogdeltagerne til at afgive endelige tilbud på grundlag af de løsninger, der præciseret under dialogen, jf. art. 27, stk. 7. Dialogen gennemføres med henblik på at indkredse den eller de løsninger, der bedst opfylder ordregivers behov som fastlagt i udbudsbekendtgørelsen. De i dialogen identificerede løsninger skal bl.a. føre til, at ordregiver kan udvikle og færdiggøre en række kontraktdokumenter, der ikke kan færdiggøres uden dialog med tilbudsgiverne pga. kontraktens særlige kompleksitet. Rammerne for og formålet med dialogfasen er nærmere beskrevet i Det Beskrivende Dokument, herunder Bilag C Dialogplan, der er tilgængelige i det elektroniske udbudssystem. Ordregiver forventer at offentliggøre et foreløbigt og ikke-fuldstændigt udkast til aftalegrundlag til de prækvalificerede aktører, med henblik på at understøtte en effektiv dialogfase og indkredsning af den bedste løsning på ordregivers behov. Ordregiver kan på baggrund af dialogen ændre eller tilpasse ethvert dokument i aftalegrundlaget, herunder tilføje eller fjerne dokumenter i deres helhed med henblik på at udvikle og færdiggøre det aftalegrundlag, der bedst afspejler og understøtter ordregivers behov, som fastlagt i udbudsbekendtgørelsen. Udviklingen og færdiggørelsen af udbudsmaterialet vil ske under overholdelse af de udbudsretlige regler og retningslinjerne fastlagt i Det Beskrivende Dokument. For yderligere oplysninger om dialogens forløb henvises til udbudsbetingelserne (det beskrivende dokument), der er tilgængeligt via det elektroniske udbudssystem. Det bemærkes, at på grund af en systemfejl er det i nærværende bekendtgørelse angivet "Ja" til "Proceduren afvikles i successive faser. I hver fase kan nogle ansøgere blive afvist". Der skal rettelig stå ”nej”.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 64200000 Fernmeldedienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32412100 Fernmeldenetz, 32562000 Glasfaserkabel, 45232300 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Fernsprech- und Fernmeldeleitungen, 50330000 Wartung von Fernmeldeeinrichtungen, 72400000 Internetdienste, 72720000 Fernnetzdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Zone 1
Beschreibung: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Zone 1. Der henvises generelt til de overordnede betingelser for udbuddet.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0002
Titel: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Zone 2
Beschreibung: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Zone 2. Der henvises generelt til de overordnede betingelser for udbuddet.
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0003
Titel: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Zone 3
Beschreibung: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Zone 3. Der henvises generelt til de overordnede betingelser for udbuddet.
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0004
Titel: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Zone 4
Beschreibung: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Zone 4. Der henvises generelt til de overordnede betingelser for udbuddet.
Interne Kennung: 5-4
Los: LOT-0005
Titel: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Zone 5
Beschreibung: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Zone 5. Der henvises generelt til de overordnede betingelser for udbuddet.
Interne Kennung: 6-5
Los: LOT-0006
Titel: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Zone 6
Beschreibung: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Zone 6. Der henvises generelt til de overordnede betingelser for udbuddet.
Interne Kennung: 7-6
Los: LOT-0007
Titel: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Zone 7
Beschreibung: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Zone 7. Der henvises generelt til de overordnede betingelser for udbuddet.
Interne Kennung: 8-7
Los: LOT-0008
Titel: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Zone 8
Beschreibung: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Zone 8. Der henvises generelt til de overordnede betingelser for udbuddet.
Interne Kennung: 9-8
Los: LOT-0009
Titel: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Ring-topologien
Beschreibung: Kontrakt vedrørende fiberinfrastrukturydelser samt tilknyttede ydelser vedrørende Ring-topologien. Der henvises generelt til de overordnede betingelser for udbuddet.
Interne Kennung: 10-9