2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af opførelse af almene boliger i Carlsberg Byen i totalentreprise
Beschreibung: fsb udbyder herved totalentreprisekontakt på opførelse af almene boliger i Carlsberg Byen. Den udbudte opgave omfatter opførelse af i alt 213 almene boliger, fordelt på 117 ungdomsboliger, 73 familieboliger og 23 småfamilieboliger med tilhørende fællesarealer, teknikrum og lignende. I alt drejer det sig om ca. 14.300 etagemeter som planlægges opført på hjørnet af Ny Carlsberg Vej og Lagergade, indpasset på det sidste byggefelt i den nye bydel, jf. tillæg 7 til lokalplan 432 Carlsberg II, Valby og Vesterbro/Kgs. Enghave. Udbuddet gennemføres som en totalentreprise og opgaven er kendetegnet ved håndtering af svære byggepladsforhold, som bl.a. indgår som et konkurrenceelement. For en nærmere beskrivelse af totalentrepriseudbuddet henvises til udbudsbekendtgørelsen samt udbudsmaterialet i sin helhed
Interne Kennung: 4036956
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Efter modtagelse af de indledende tilbud afholder ordregiver individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt har afleveret et indledende tilbud. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med ordregiver. Der anvendes ikke successive faser med henblik på at begrænse antallet af tilbud, der skal forhandles. Efter forhandlingerne kan ordregiver udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et yderligere indledende eller endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive endeligt tilbud. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele totalentreprisekontrakten på grundlag af det indledende tilbud. Ordregiver yder ikke deltagelsesvederlag til tilbudsgiverne. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne med bilag.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45211340 Bau von Mehrfamilienhäusern, 45211350 Bau von Mehrzweckgebäuden, 45211360 Stadtentwicklungsbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000