465044-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte – Fællesudbud vedrørende levering af stomiprodukter mv.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelFællesudbud vedrørende levering af stomiprodukter mv.
BeschreibungDen udbudte Rammeaftale omhandler levering af stomi-, kompressions- og TAI-produkter (Stomiprodukter) til Kommunernes eventuelle egne lagre, levering af Stomiprodukter til Borger og - på baggrund af den vindende Tilbudsgivers enhedspriser i Bilag 3a – Tilbudsliste - fastlæggelse af Kommunernes tilskud til borgere med bevilling. Indkøb af Stomiprodukter vil primært ske af Borger på baggrund af Kommunernes bevilling til Borger. Kommunerne vil i forbindelse med bevilling til Borger oplyse, at Borger kan købe de bevilgede produkter uden egenbetaling hos den vindende tilbudsgiver. Den valgte leverandør vil således fungere som kommunernes primære aftaleleverandør og referencegrundlag for tilskudsfastsættelse. Ordregiver agter at indgå Rammeaftalen med én leverandør. . Borgers indkøb af Stomiprodukter er omfattet af Servicelovens §112, hvilket betyder, at Borger har frit valg af leverandør, og hvilket medfører, at Rammeaftalen er ikke-eksklusiv for Leverandøren. Eftersom Stomiprodukter er omfattet af Servicelovens §112, og eftersom Borgeres behov for disse hjælpemidler varierer over tid, kan Kommunerne ikke garantere Leverandøren en bestemt volumen i Rammeaftalens løbetid. Kommunen vil i forbindelse med udstedelse af bevilling oplyse Borger, at Borger har frit valg af Leverandør, men at det er muligt at købe de bevilgede produkter hos Leverandøren uden egenbetaling. Servicelovens bestemmelser om frit leverandørvalg medfører tillige, at Kommunen, hvor Borger vælger en anden leverandør end den vindende Tilbudsgiver til at levere produkterne, ikke i alle tilfælde har mulighed for at opretholde fortrolighed omkring enhedspriser. Kommunerne er forpligtet til at oplyse det bevilgede tilskud til stomihjælpemidler på bevillingen, og dette beløb vil følge enhedspriserne fra den vindende Tilbudsgiver. Følgende kommuner er gået sammen om at udbyde en Rammeaftale vedrørende levering af Stomiprodukter mv. jfr. indholdet i Bilag 3a – Tilbudsliste: •Allerød Kommune •Bornholms Regionskommune •Fredensborg Kommune •Frederikssund Kommune •Furesø Kommune •Halsnæs Kommune •Helsingør Kommune •Herlev Kommune •Hillerød Kommune •Hørsholm Kommune.
Interne Kennung755500
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte, 33140000 Medizinische Verbrauchsartikel
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenIngen