See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale vedrørende Bygherrerådgivning til Region Hovedstaden, Center for Ejendomme
Beschreibung: Region Hovedstadens Center for Ejendomme (”CEJ”) skal sikre at der er gode fysiske rammer for regionens sundhedsvæsen. I CEJ arbejdes der for at skabe, drive og optimere Region Hovedstadens hospitaler og virksomheder, som er nødvendige for, at regionen kan løse sine vigtige samfundsopgaver. Til at understøtte disse opgaver udbyder CEJ nærværende rammeaftale om bygherrerådgivning (herefter ”Rammeaftalen”). Rammeaftale indgås med tre (parallelle) bygherrerådgivere, der hen over de kommende 2 år (med mulighed for forlængelse i 2 x 1 år), løbende skal bistå CEJ med håndtering af mindre projekter på under 20 mio. kr. CEJs afdeling for Større Byggerier (SB) er således ikke omfattet af disse aftaler. Konkrete honoraropgaver (bestillinger) angående udførelsen af specifikke rådgivningsopgaver inden for Rammeaftalens anvendelsesområde vil blive tildelt løbende – enten ved direkte tildeling eller ved afholdelse af forudgående miniudbud. Hver af de tre rådgivere vil blive tilknyttet en flerhed af afdelinger hos CEJ, som er fordelt som følgende med henblik på at løse opgaver under ½ mio. kr. (direkte tildeling): • BHRAftale 1 • BHRAftale 2 • BHRAftale 3 De enkelte lokationer, som er omfattet af hhv. BHRAftale 1, 2 eller 3 er nærmere beskrevet i Rammeaftalens bilag 5. Opgaver, der overstiger ½ mio. kr. vil blive tildelt efter afholdelse af miniudbud mellem de tre (parallelle) rådgivere. Rammeaftalen forventes at blive BOR og DOTs primære aftaledækning for opgaver vedrørende bygherrerådgivning. Den udbudte Rammeaftale er dog ikke eksklusiv eller med aftageforpligtelse. De tre parallelle rammeaftaler (BHRaftale 1, 2 og 3) skønnes hver især at skulle købe rådgivningsydelser for ca. 20 mio. kr. årligt, og der er lagt vægt på, at det indkøbsmæssige volumen for direkte tildelinger og for miniudbud må forventes at være nogenlunde identisk. Dette afgøres dog af det konkrete behov i rammeaftalernes løbetid. De tre rammeaftalers (BHRaftale 1, 2 og 3) maksimale værdi hver især er 40 mio. kr. årligt, hvilket svarer til en samlet maksimalværdi på 160 mio. kr. pr. BHRaftale, opgjort for rammeaftalernes samlede løbetid på 2 år, inkl. forlængelse på 2 x12 mdr. (option). Den maksimale værdi for de udbudte tre (parallelle) rammeaftaler i rammeaftalernes fulde løbetid vurderes herefter samlet at være 480 mio. kr. Usikkerheden om de tre parallelle rammeaftalers samlede (maksimale) værdi skyldes navnlig, at der pt. ikke foreligger nogen afklaring angående CEJs indkøbsbehov, at den enkelte rådgiver på hhv. BHRaftale 1, 2 og 3, også kan opnå tildelinger efter et rotationsprincip og/eller efter afholdt miniudbud. CEJ udbyder samtidig med denne Rammeaftale også et ”rammeaftaleset up” for hhv. Totalrådgivning, Teknisk Rådgivning – Ingeniør og Teknisk Rådgivning – Arkitekt. Hvert ”set up” udbydes separat ved særskilt udbudsbekendtgørelse. En tilbudsgiver kan vinde én (parallel) aftale per ”rammeaftale set up”, men kan dog for så vidt angår konkrete honoraropgaver eksempelvis ikke være både totalrådgiver og bygherrerådgiver på samme projekt. Rammeaftalen med bilag fastlægger omfanget og vilkårene for CEJs forpligtelser og ansvar i forbindelse med udførelse af de af Rammeaftalen omfattede rådgivningsydelser. Ydelserne der er omfattet af Rammeaftalen, er de bygherrerådgiverydelser, der er beskrevet i Ydelsesbeskrivelsen for Bygherrerådgivning (YBB19) udgivet af Danske Arkitekter og FRI. Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud. Det vil sige, at der gennemføres en prækvalifikation og en efterfølgende tilbudsrunde, hvor de prækvalificerede virksomheder får mulighed for at afgive tilbud på Rammeaftalen. CEJ vil prækvalificere 6 ansøgere. Hvis antallet af egnede ansøgere er lavere end dette, kan regionen opfordre det konkrete antal egnede ansøgere til at afgive tilbud. Ansøger skal som sin ansøgning indgive et ESPD med oplysninger om omsætning, soliditetsgrad og referenceliste, jf. de nærmere krav, som er beskrevet i nærværende bekendtgørelse.
Vorherige Bekanntmachung: 31212-2025
Interne Kennung: 25001366
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver vil udvælge 6 ansøgere til at give tilbud. Såfremt antallet af egnede ansøgere er lavere end dette, kan regionen opfordre det konkrete antal egnede ansøgere til at afgive tilbud. Ansøger skal udfylde det elektroniske ESPD og skal i øvrigt aflevere det, der fremgår af udbudsbetingelserne og denne udbudsbekendtgørelse, herunder de afleveringskrav, der fremgår af EU-Supply. Hvis ansøger er et konsortium, skal der for hver deltager i konsortiet fremsendes et ESPD, ligeledes hvis ansøgere baserer sig på andres økonomiske/finansielle eller tekniske/faglige formåen, skal disse andre enheder også fremsende et ESPD, jf. nedenfor vedrørende eventuelle krav til formåen. Ordregiver skal, jf. udbudslovens § 151, stk. 1, kræve dokumentation for de oplysninger, der er angivet i ESPD’et fra den tilbudsgiver, som Ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten til. Ansøgere og tilbudsgivere skal således fremlægge dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD i henhold til udbudslovens §§ 151-152, jf. § 153. Som alternativ til den dokumentation, der er nævnt i udbudslovens §§ 153-155, 157 og 158, kan ansøger og tilbudsgiver forelægge ordregiver et certifikat for optagelse på en officiel liste over godkendte økonomiske aktører, jf. § 156, som er udstedt af den kompetente myndighed. Ordregiver kan kun acceptere certifikat for optagelse på en officiel liste fra ansøgere og tilbudsgivere, der er etableret i det land, som fører den officielle liste. Ifølge lovens § 151, stk. 2, har Ordregiver dog mulighed for på ethvert tidspunkt i udbudsproceduren at kræve, at en given ansøger eller tilbudsgiver fremlægger dokumentationen, hvis det er nødvendigt for, at proceduren gennemføres korrekt. Ordregiver forventer at indhente dokumentation umiddelbart efterprækvalifikation. Ansøger/tilbudsgiver vil få en passende frist fra Ordregivers skriftlige anmodning til at fremlægge dokumentationen, ansøger opfordres dog til at vedlægge dokumentationen allerede ved ansøgningsafgivelsen. Såfremt ansøgeren baserer sin ansøgning på andres formåen (fx en underleverandør og underentreprenør), skal ansøgeren godtgøre, at ansøgeren råder over de pågældende ressourcer under et eventuelt kontraktforløb (eksempelvis ved en støtteerklæring – Ordregivers paradigme for støtteerklæring skal anvendes), jf. Udbudslovens § 144, stk. 2. Det vil ikke være muligt at udskifte den pågældende underleverandør/underentreprenør uden den ordregivende myndigheds forudgående skriftlige tilladelse. Såfremt ansøgeren baserer sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen, hæfter ansøgeren og de pågældende enheder solidarisk for kontraktens gennemførelse, jf. udbudslovens § 144, stk. 6. De støttende enheder skal i deres støtteerklæring bekræfte denne hæftelsesforpligtelse. De støttende enheder skal anvende Ordregivers paradigme til støtteerklæring, jf. Appendix II. Krav til ansøgning: Ansøgningen skal afgives på dansk. Ansøgningen skal opfylde afleveringskravene knyttet til det konkrete udbud. Ved ansøgning om prækvalifikationen skal ansøger fremsende følgende: • Udfyldt ESPD og eventuelt en separat referenceliste. • For konsortiedeltagere og ansøgere, der baserer sig på andre enheder ift. egnethed, og/eller udvælgelse, skal der afleveres et udfyldt ESPD for hver økonomisk aktør samt erklæring om fælles befuldmægtiget (for konsortier), jf. Appendix III og/eller støtteerklæring (for ansøgere, der baserer sig på andre enheders formåen), jf. Appendix II. Ordregivers paradigme for støtteerklæring skal anvendes. Udelukkelsesgrunde Ordregiver vil udelukke ansøgere fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøger er omfattet af en eller flere af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i §§ 134a, 135 og 136. Ordregiver vil endvidere udelukke ansøgere, der er omfattet af de frivillige udelukkelsesgrunde i Udbudslovens §§ 137, stk. 1, nr. 2 og 4. Hvis Ordregiver på baggrund af oplysninger i ESPD’et eller øvrige omstændigheder vurderer, at ansøger er omfattet af en eller flere af de nævnte udelukkelsesgrunde, vil Ordregiver give besked herom og give ansøger en rimelig frist til at dokumentere, at ansøger er pålidelig, jf. Udbudslovens § 138. Ordregiver vil ikke udelukke en ansøger, som indenfor den fastsatte frist fremlægger tilstrækkelig dokumentation for sin pålidelighed. Artikel 5k i forordning nr. 833/2014 med senere ændringer: Ordregiver skal gøre opmærksom på, at der i medfør af sanktionsforordningens artikel 5k gælder et forbud mod at tildele kontrakter til økonomiske aktører i eller med forbindelse til Rusland, jf. Appendix VI. Forbuddet i sanktionsfor-ordningens artikel 5k omfatter følgende økonomiske aktører: a) russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland b) juridiske personer, enheder eller organer, hvoraf en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) direkte eller indirekte ejer over 50 %, eller c) fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der handler på vegne af eller efter anvisning fra en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) eller b), herunder, hvis de tegner sig for mere end 10 % af kontraktværende, underentreprenører, leverandører eller enheder, hvis formåen er udnyttet. Ordregiver forbeholder sig retten til på et hvert tidspunkt i udbudsprocessen at kræve, at ansøger eller tilbudsgiver fremlægger dokumentation for, at virksomheden ikke er en økonomisk aktør omfattet af forbuddet i sanktionsforordningens artikel 5k. Indhentning af supplerende oplysninger: Ordregiver kan anvende fremgangsmåden i udbudslovens § 159, stk. 5, hvis ansøgninger eller tilbud ikke opfylder udbudsmaterialet formelle krav. Varighed af aftalen: Det bemærkes, at den anførte varighed er fra underskrivelse af rammeaftalen. Der ydes ikke vederlag for udarbejdelse og afgivelse af tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Rammeaftalen kan forlænges med yderligere 2 gange 1 år, således at rammeaftalen samlet set kan få en varighed på op til 4 år.