See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tillæg til 26.6 udbud vedr. ændring af konverteringstidspunkt for SBLON1
Beschreibung: Nordjyllands Trafikselskab ønsker at ændre konverteringstidspunktet for delindeks for løn (SBLON1), som indgår i det omkostningsindeks, der anvendes til regulering af operatørbetalingen i de buskontrakter, der er indgået 26.6 udbud af buskørsel ved udbudsbekendtgørelse nr. 012692-2021. Konverteringstidspunktet ændres fra marts 2025 til juni 2023, svarende til lønniveauet i 4. kvartal 2022. Ændringen har virkning fra 1. januar 2026 og vedrører alene den fremadrettede regulering af kontrakterne. Der sker ikke genåbning eller ændring af tidligere gennemførte afregninger, men der foretages efter tillægsaftalernes ikrafttræden en efterregulering afafregningerne fra 1. januar 2026 i overensstemmelse med den aftalte reguleringsmekanisme. Baggrunden for ændringen er, at Nordjyllands Trafikselskab efter en stikprøveanalyse udført af PwC har vurderet, at en række eksisterende kontrakter fortsat har et efterslæb i indeksreguleringen i forhold til de faktisk afholdte lønomkostninger. Nordjyllands Trafikselskabs bestyrelse har på den baggrund vurderet, at der fortsat består en ikke uvæsentlig forsyningssikkerhedsrisiko, hvis reguleringsgrundlaget ikke justeres. Formålet med ændringen er at sikre, at reguleringen af lønomkostninger i de omfattede kontrakter i højere grad afspejler den faktiske lønudvikling og dermed understøtter en stabil og robust drift af den kollektive bustrafik. Nordjyllands Trafikselskab vurderer, at ændringen ikke ændrer kontrakternes overordnede karakter, idet der alene sker en justering af konverteringstidspunktet for det allerede aftalte delindeks SBLON1. Såfremt ændringen måtte blive anset som en kontraktændring i udbudsretlig forstand, er det Nordjyllands Trafikselskabs vurdering, at ændringen kan gennemføres i medfør af forsyningsvirksomhedsdirektivets (2014/25/EU) artikel 89, stk. 1, litra c, idet ændringen er nødvendig som følge af uforudsete omstændigheder, er proportional og ikke ændrer kontrakternes overordnede karakter.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
Los: LOT-0002
Titel: Tillægsaftale pakke 400, 401 (samlet aftale)
Beschreibung: Ændring af konverteringstidspunktet for delindekset for løn (SBLON1) i Nordjyllands Trafikselskabs kontrakt med Tide Bus Danmark A/S vedr. pakke 400 og 401
Los: LOT-0003
Titel: Tillægsaftale pakke 403
Beschreibung: Ændring af konverteringstidspunktet for delindekset for løn (SBLON1) i Nordjyllands Trafikselskabs kontrakt med Tide Bus Danmark A/S vedr. pakke 403