2. Verfahren
Verfahren
Titel: Executia lucrarilor pentru obiectivul de investitii „Creșterea eficientei energetice a clădirii publice – Corp A, din cadrul Liceului Tehnologic Agricol "Alexandru Borza", oraș Geoagiu, jud. Hunedoara” COD SMIS 351837
Beschreibung: LUCRARI PROPUSE: 1. Reabilitarea termică a elementelor de anvelopă a clădirii; i. izolarea termică a faţadei - parte vitrată, respectiv înlocuirea tâmplăriei exterioare existente, inclusiv a celei aferente accesului în clădire, cu tâmplărie termoizolantă cu performanță ridicată, înlocuirea tâmplăriei interioare: uși de acces și ferestre către spațiile neîncălzite sau insuficient încălzite dacă este cazul; - Montarea tâmplăriei exterioare noi din PVC cu sticlă termoizolantă tip tripan, eficientă energetic, având R’min = 0,83 m2K/W. - Montarea tâmplăriei exterioare noi din PVC cu sticlă termoizolantă tip tripan, eficientă energetic, cu performanță termică (suprafață tratată low-E, umplutură de gaz inert între foile de geam, barieră radiantă) cu R’min = 0,83 m2K/W. ii. izolarea termică a faţadei - parte opacă, respectiv termoizolarea pereților exteriori, inclusiv termohidroizolarea terasei sau termoizolarea planşeului peste ultimul nivel cu sisteme termoizolante în cazul existenţei şarpantei; - Termoizolarea spaletilor si glafurilor cu placi de vată minerală bazaltică de densitate mare de 2 cm grosime + protectie cu masa de spaclu armata cu plasa de fibra de sticla; - Nivelul de permeabilitate al clădiri este redus, prin montarea de tâmplării noi cu performanțe ridicate, standardele de montare prevăzute a fi implementate asigurând un grad ridicat de etanșare la zona de contact cu pereții. - Se vor lua măsuri de montare a tâmplăriei la partea exterioară a golului de ușă sau de fereastră, astfel reducându-se semnificativ efectul punților termice. Etanșarea se va face cu benzi de izolare, conform specificațiilor și recomandărilor date de producătorul tâmplăriei, astfel încât pierderile să fie eliminate sau reduse la maxim. vi. Alte tipuri de lucrări: - realizarea trotuarului de protecţie pe latimea de 1 m, în scopul eliminării infiltraţiilor la infrastructura cladirii; hidroizolarea soclului si reabilitarea zonei verzi din jurul cladirii, afectat de lucrările de intervenție; - desfacerea si refacerea invelitorii si a structurii din lemn la copertine accese; - refacerea finisajelor interioare în zonele de intervenţie; - realizare tavane din gips-carton la parter si etaj - desfacere pardoseli existente la demisol in vederea realizarii incalzirii in pardoseala - pardoseli din gresie antiderapanta la demisol - inlocuire usi interioare la demisol cu tâmplărie din PVC - demontare si remontare balustrada metalica la accesul exterior; - înlocuire glafuri interioare si exterioare la ferestre din PVC la interior si tabla galvanizata vopsita in camp electrostatic la exterior; - ca masură obligatorie pentru persoanele cu dizabilități, se va achiziționa un echipament de transport pe verticală persoane cu dizabilități; 2. Îmbunătățirea/modernizarea sistemelor tehnice ale clădirii: i. lucrări de instalare/ reabilitare/ modernizare a sistemelor de ventilare centralizată cu minim 75% recuperare de căldură, în vederea asigurării calității aerului interior, soluții de ventilare naturală sau mecanică prin introducerea dispozitivelor/ fantelor/ grilelor pentru aerisirea controlată a spațiilor ocupate și evitarea apariției condensului pe elementele de anvelopă; ii. reabilitarea/ modernizarea/ instalarea instalaţiei de distribuţie centralizată a agentului termic – încălzire şi apă caldă de consum, înlocuirea/dotarea cu corpuri de încălzire, inclusiv montarea echipamentelor de măsurare individuală a consumurilor de energie atât pentru încălzire cât şi pentru apă caldă de consum; - La nivelul producerii căldurii și apei calde de consum: Încălzirea clădirii este asigurată prin instalaţie de încălzire în pardoseală la demisol, furnizat de o pompă de căldură aer-apă, monobloc, reversibila, cu functie de incalzire si racire. Pompa de caldura, foloseste aerul exterior pentru a incalzi sau raci agentul termic
Interne Kennung: 5742426/2026/3
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Reabilitarea termică a elementelor de anvelopă a clădirii; i. izolarea termică a faţadei - parte vitrată, respectiv înlocuirea tâmplăriei exterioare existente, inclusiv a celei aferente accesului în clădire, cu tâmplărie termoizolantă cu performanță ridicată, înlocuirea tâmplăriei interioare: uși de acces și ferestre către spațiile neîncălzite sau insuficient încălzite dacă este cazul; - Montarea tâmplăriei exterioare noi din PVC cu sticlă termoizolantă tip tripan, eficientă energetic, având R’min = 0,83 m2K/W, inclusiv dotarea fațadei vitrate cu elemente de umbrire. - Termoizolarea pereților exteriori opaci se recomandă termoizolarea pereților exteriori opaci, prin aplicarea la exterior a unui material termoizolant – de preferabil vată minerală având grosimea de 20cm; izolare pereți exteriori sub nivelul CTS cu polistiren extrudat având grosimea de 10 cm, până la nivelul fundației. Straturile existente de finisaj de pe fațada exterioară se vor demonta (tencuială exterioară); Se asigură continuitatea stratului termoizolant în zona soclului; Termoizolarea glafurilor pe conturul tâmplăriei exterioare. - Termoizolarea planșeului peste ultimul nivel - în situația păstrării acoperișului de tip șarpantă cu învelitoare din tablă metalică ondulată, se recomandă utilizarea plăcilor rigide de termoizolație de tipul vată minerală bazaltică de densitate mare, ca material termoizolant cu grosimea de 30 cm; iii. izolarea termică a pereților care formează anvelopa clădirii ce delimiteaza spațiul încălzit de alte spații comune neîncălzite; - Termoizolarea spaletilor si glafurilor cu placi de vată minerală bazaltică de densitate mare de 2 cm grosime + protectie cu masa de spaclu armata cu plasa de fibra de sticla; vi. Alte tipuri de lucrări: - realizarea trotuarului de protecţie pe latimea de 1 m, în scopul eliminării infiltraţiilor la infrastructura cladirii; hidroizolarea soclului si reabilitarea zonei verzi din jurul cladirii, afectat de lucrările de intervenție; - desfacerea si refacerea invelitorii si a structurii din lemn la copertine accese; - refacerea finisajelor interioare în zonele de intervenţie; - realizare tavane din gips-carton la parter si etaj - desfacere pardoseli existente la demisol in vederea realizarii incalzirii in pardoseala - pardoseli din gresie antiderapanta la demisol - inlocuire usi interioare la demisol cu tâmplărie din PVC - demontare si remontare balustrada metalica la accesul exterior; - înlocuire glafuri interioare si exterioare la ferestre din PVC la interior si tabla galvanizata vopsita in camp electrostatic la exterior; - ca masură obligatorie pentru persoanele cu dizabilități, se va achiziționa un echipament de transport pe verticală persoane cu dizabilități si se vor monta sisteme de ghidaj pentru nevazatori (placute braille, marcajele tactile, etc.); Îmbunătățirea/modernizarea sistemelor tehnice ale clădirii: i. lucrări de instalare/ reabilitare/ modernizare a sistemelor de ventilare centralizată cu minim 75% recuperare de căldură, în vederea asigurării calității aerului interior, soluții de ventilare naturală sau mecanică prin introducerea dispozitivelor/ fantelor/ grilelor pentru aerisirea controlată a spațiilor ocupate și evitarea apariției condensului pe elementele de anvelopă; - Instalarea recuperatoarelor de căldură în încăperi. Sistemul de racire, va fi prin ventiloconvectoare de tavan in zona parterului si a etajului. ii. reabilitarea/ modernizarea/ instalarea instalaţiei de distribuţie centralizată a agentului termic – încălzire şi apă caldă de consum, înlocuirea/dotarea cu corpuri de încălzire, inclusiv montarea echipamentelor de măsurare individuală a consumurilor de energie atât pentru încălzire cât şi pentru apă caldă de consum; - La nivelul producerii căldurii și apei calde de consum: Încălzirea clădirii este asigurată prin instalaţie de încălzire în pardoseală la demisol, furnizat de o pompă de căldură aer-apă, monobloc, reversibila, cu functie de incalzire si racire. Pompa de caldura, foloseste aerul exterior pentru a incalzi sau raci agentul termic (apa), care va fi distribuit catre instalatia interioara de incalzire/racire, precum si catre instalatia de preparare ACM, coroborat cu utilizarea ventiloconvectoarelor la parter si etaj pentru încălzire si utilizarea de panouri solare pentru producție apă caldă de consum. - Înlocuirea conductelor existente cu conducte din polipropilena cu insertie de aluminiu; iii. Alte tipuri de lucrări: - Realizarea unei instalații electrice noi și utilizarea în totalitate a corpurilor de iluminat tip LED la interior și a zonelor de iluminat exterior, având celule cu senzor de lumină naturală, alimentată cu energie electrică din SEN; - Proiectarea și realizarea unui sistem de producție a energiei din surse regenerabile astfel: panouri solare fotovoltaice pentru producție energie electrică care va fi utilizată pentru alimentarea cu energie electrică a corpurilor de iluminat, a iluminatului exterior și a altor consumatori mici specifici; Reabilitarea/modernizarea instalației de iluminat prin înlocuirea circuitelor de iluminat deteriorate sau subdimensionate; - Înlocuirea corpurilor de iluminat ineficiente energetic cu corpuri de iluminat cu eficiență energetică ridicată si cu durată mare de viață, de tip LED; Instalarea de corpuri de iluminat cu senzori de mișcare/prezență acolo unde acestea se impun pentru economia de energie; - Instalarea unor sisteme descentralizate de alimentare cu energie utilizând surse regenerabile de energie, precum instalații cu panouri solare fotovoltaice
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45321000 Wärmedämmarbeiten, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 45421000 Bautischlerarbeiten