See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lejekontrakt for bygningskompleks 1720-1770, Universitetsbyen 31, 8000 Aarhus C
Beschreibung: Lejekontrakt for bygningskompleks 1720-1770, Universitetsbyen 31, 8000 Aarhus C Beskrivelse: Kontrakten omfatter et lejemål til Aarhus Universitet i Bygning 1720, 1730/1732, 1740/1742/1744, 1750, 1751, 1760/1762/1764 og 1770, Universitetsbyen (husnumre tildeles ved færdigmeldt byggeri) 8000 Aarhus C, matr. nr. 1529a, Aarhus Bygrunde, (tidligere Nørrebrogade, 8000 Aarhus C, der pr. 1. maj 2019 er overtaget af FEAS Erhverv P/S). Lejemålet er en del af Universitetsbyen og er til brug for undervisning og forskning samt accessorisk kontorbrug. Det lejede omfatter et bruttoareal på ca. 37.783 m2 til erhvervslokaler med tilhørende ca. 3.354 m2 kælderareal. Dertil udlejes 1 parkeringsplads pr. 200 m2 lejet erhvervsareal ekskl. kælderarealer. For anvendelse af lejemålet til de forudsatte aktiviteter foretager udlejeren en tilrettelagt renovering samt ny-, til- og ombygning af Lejemålet . De endelige bruttoarealer kan blive påvirket som følge af denne renovering, ny-, til- og ombygning. Lejemålet overtages i 4 etaper, hvor første etape forventes overtaget 1. marts 2029 og sidste etape overtages 1. september 2031. Lejeaftalen er tidsubegrænset og for Aarhus Universitet uopsigelig i 10 år, mens lejeaftalen for udlejer er uopsigelig i 15 år. Lejemålets placering muliggør, at Aarhus Universitet kan bevare sin unikke geografiske sammenhæng omkring Universitetsparken, Katrinebjerg-området og Nobelparken. Den anslåede værdi angivet nedenfor på 775.000.000 kr. udgør FEAS Erhverv P/S' anslåede entreprisesum for de entrepriser, som FEAS Erhverv P/S udbyder som udbudsfuldmægtig for Aarhus Universitet. Den samlede forventede lejebetaling i uopsigelighedsperioden er mindre end entreprisesummen og udgør 592.000.000 kr. i uopsigelighedsperioden.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zentrale Elemente des Verfahrens: Aarhus Universitet har behov for at ændre og udvide sin lokalekapacitet til brug for undervisning og forskning samt accessorisk kontorbrug til de studerende i Universitetsbyen. Aarhus Universitet er imidlertid kendetegnet ved sin unikke sammenhængende geografiske placering omkring Universitetsparken, Universitetsbyen, Katrinebjerg-området og Nobelparken, hvorfor udvidelsen af universitetets kapacitet også skal ske i dette område af hensyn til at bevare dette centrale kendetegn ved Aarhus Universitet. I forbindelse med FEAS Erhverv P/S' køb af ejendommen på Nørrebrogade, der er beliggende som naboejendom til Universitetsparken, og Aarhus Universitetshospitals fraflytning heraf, har Aarhus Universitet fået mulighed for at ændre sin kapacitet som ønsket på denne ejendom. Da Aarhus Universitet ikke har hjemmel til at eje egen ejendom, er Aarhus Universitet nødsaget til at indgå lejeaftale med FEAS Erhverv P/S vedrørende det ønskede lejemål. For at lejemålet kan anvendes til den af Aarhus Universitet forudsatte brug, er der behov for renovering samt ny-, til- og ombygning af bygningskomplekserne. Aarhus Universitet ønsker på denne baggrund at indgå en aftale med FEAS Erhverv P/S, hvorefter FEAS Erhverv P/S forpligter sig til at forestå ny-, til- og ombygning af bygning 1720, 1730/1732, 1740/1742 /1744, 1750, 1751, 1760/1762/1764 og 1770, til brug for Aarhus Universitets aktiviteter og udleje dette lejemål til Aarhus Universitet. Det er Aarhus Universitets vurdering, at lejeaftalen med FEAS Erhverv P/S ikke er udbudspligtig, jf. udbudslovens § 21, nr. 1, der undtager lejeaftaler fra udbudspligt. Selv hvis lejeaftalen som følge af Aarhus Universitets indflydelse på indretningen af lejemålet anses for at udgøre en bygge- og anlægsaftale, er det Aarhus Universitets vurdering, at ud budspligten er fuldt ud afløftet, da FEAS Erhverv P/S som følge af lejeaftalen bliver udbudsfuldmægtig for Aarhus Universitet og skal agere bygherre og foretage udbud af de nødvendige og relevante bygge- og anlægsarbejder og rådgivningsydelser i henhold til udbudslovens regler. Det er endvidere Aarhus Universitets vurdering, at idet Aarhus Universitet har en sagligt begrundet interesse i at bevare det unikke geografiske sammenhængende universitet, og idet der ikke findes andre ejendomme, der kan opfylde dette behov, er der ikke et rimeligt praktisabelt alternativ for Aarhus Universitet til at indgå en lejeaftale med FEAS Erhverv P/S og lade FEAS Erhverv P/S udbyde de bygge- og anlægsarbejder, der er forbundet med tilpasningen af lejemålet til Aarhus Universitets behov.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000