2. Verfahren
Verfahren
Titel: Børnenes Sunds, Herning Kommune, Udbud af totalrådgivning
Beschreibung: I august 2024 blev Sunds-Ilskov Skole og Skalmejeskolen lagt sammen til en fælles skole med fælles bestyrelse og ledelse. Den samlede skole fik navnet Sunds Skole – med 3 afdelinger – Afdeling Skalmejevej, Afdeling Nøddevej og Afdeling Ilskov. Efter sammenlægningen har der foregået en proces, hvor den fremtidige fordeling af indskoling, mellemtrin og udskoling på de tre afdelinger skulle bestemmes. Beslutningen om den fremadrettede fordeling, samt finansiering af nødvendige ombygninger, blev endeligt vedtaget i budgetforliget for 2026. Der er besluttet at der skal ske en om- og tilbygning af afd. Skalmejevej til indskolingsskole og en ombygning og renovering af afd. Nøddevej til mellemtrins- og udskolingsskole. Derudover er det besluttet at afsætte midler til en række projekter relateret til dagtilbudsområdet i Sunds. Det er besluttet at nedrive to udtjente pavillonbygninger og samtidig bygge ny erstatningskapacitet. Det er besluttet at samle børnehavebørnene i Sunds i et nybyggeri, der skal bygges på samme matrikel som Skalmejeskolen. Vuggestuebørnene i Sunds samles i det eksisterende børnehus på Strandvejen, som i den forbindelse skal ombygges og udvides. Når ombygning og udvidelsen af Strandvejen står færdig, kan den eksisterende afdeling på Vibevej lukkes. De samlede projekter på børn og ungeområdet i Sunds er herefter samlet under arbejdstitlen ”Børnenes Sunds”. Den forventede økonomisk ramme på projekter er ca. 100 mio. kr. ekskl. moms.
Vorherige Bekanntmachung: 211598-2026
Interne Kennung: Børnenes Sunds, Herning Kommune, Udbud af totalrådgivning
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Begrænset udbud med prækvalifikation
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Den udbudte ydelse fremgår af udbudsmaterialet. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ De eksisterende bygninger (skoler og daginstitutioner) vil være i drift under udførelsen. Udførelsen skal derfor planlægges under hensyntagen til den daglige drift, herunder afhængigheder mellem udførelsestakten og interne flytninger af børn. Nærmere forhold fremgår af udbudsmaterialet ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung