467759-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Bauarbeiten für Abwasserbeseitigungsanlagen – HD-CL-G1A Extindere SEAU Deva si SEAU Hunedoara_revizie 1
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: HD-CL-G1A Extindere SEAU Deva si SEAU Hunedoara_revizie 1
Beschreibung: Scopul contractului este achizitia de servicii de proiectare și executia de lucrări pentru „HD-CL-G1A Extindere SEAU Deva si SEAU Hunedoara_revizie 1”. Contractul este un Contract de proiectare si executie pentru o instalatie de uscare a namolului cu toate componentele de constructii si tehnologice care acopera procesele de deshidratare, de transport, uscare, depozitare si livrare. De asemenea contractul mai include instalatii conexe pentru statia de epurare (instalatie de deshidratare, centrifurare, tocator, maruntitor, instalatie de desulfurizare, cantar, instalatie de spalare a namolului vidanjat, gratar rar automat la intrarea in statia apelor uzate din colectorul principal in statiile de epurare Deva si Hunedoara, instalatii de distibutie si instalatii de utilizare gaze naturale pentru cele doua statii de epurare). Perioada de executie a lucrărilor este de maxim 14 luni calendaristice de la data emiterii ordinului de începere a lucrărilor. Perioada de garantie a lucrărilor este de 36 de luni, corespunzătoare încadrării construcţiilor în categoria de importanţă C, în sensul legii. Termenul limita pana la care operatorii economici audreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este: 18 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Termenul pana la care entitatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari: cu cel putin 10 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Achiziţia contractului sectorial de lucrări contribuie la îndeplinirea obiectivelor „Proiectului Regional de Dezvoltare a Infrastructurii de apa si apă uzată din Judeţul Hunedoara, in perioada 2014-2020″, proiect cofinanţat din fonduri de coeziune, prin Programul de Dezvoltare Durabila 2021-2027. Obiectivul general al contractului este asigurarea implementării corespunzătoare a Programului Dezvoltare Durabila - PDD, contribuind la îmbunătătirea infrastructurii în sectorul de apă și canalizare din judetul Hunedoara, în vederea îndeplinirii obligatiilor de conformitate stabilite prin Tratatul de Aderare și mai ales cu Directiva Europeana 98/83/CE referitoare la calitatea apei potabile, transpusă în legislatia natională prin Legea 311/2004 și Directiva 91/271/CE transpusă în legislatia natională prin Hotarârea 352/2005, referitoare la tratarea apei uzate urbane.
Interne Kennung: 14071095_2026_PAAPD1615797
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232420 Bauarbeiten für Abwasserbeseitigungsanlagen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Contract sectorial de lucrari de complexitate ridicata. Scopul contractului este achizitia de servicii de proiectare și executia de lucrări pentru „HD-CL-G1A Extindere SEAU Deva si SEAU Hunedoara_revizie 1”. Activitătile pe care Antreprenorul le va realiza, vor include, dar nu se va rezuma la următoarele servicii principale prezentate în cuprinsul de mai jos și care sunt descrise în cele ce urmează, denumite în mod colectiv "Documentatia de Proiectare": Nr. crt. Denumire livrabil 1 Studiu Geotehnic detaliat 2 Studiu Topografic detaliat 3 Studiul hidrogeologic 4 Proiect tehnic de execuție și Detalii de execuție 5 Proiect tehnic pentru devierea/ protejarea rețelelor de utilități existente pe amplasament 6 Documentații Tehnice pentru obținerea tuturor avizelor și acordurilor 7 Documentație Tehnică pentru obținerea Autorizației de Construire 8 Documentație Tehnică pentru Organizarea Execuției 9 Proiectul tehnic As-built Studiile de teren și de altă natură, după caz, se vor realiza pentru întocmirea unor proiecte tehnice de executie, inclusiv detalii de executie care să corespundă exigentelor de calitate impuse de legislatia de proiectare și constructie în vigoare. Activitătile pe care Antreprenorul le va realiza, vor include, dar nu se vor rezuma la următoarele lucrări prezentate mai jos: • lucrari de extindere instalatii conexe aferente SEAU Deva; • lucrari de extindere instalatii conexe aferente SEAU Hunedoara; In cadrul contractului de proiectare si executie vor fi realizate urmatoarele categorii de lucrari: extindere retea distributie gaze naturale, instalatie utilizare gaze naturale, punct masura si reglare gaze naturale, cantar platforma, cladire statie uscare namol, adaptor snek evacuare namol, transportator orizontal, buncar incarcare uscator, uscator namol, instalația de degazefiere sub vacuum a nămolului provenit din digestor, biofiltru si catalizator, transportator intermediar, peletizor, transportator orizontal elevator, instalatie dozare acid sulfuric, magazie acid sulfuric, compresor aer comprimat siloz cu cantar, cazan de abur, retele electrice interioare, exterioare, sistem monitorizare si automatizare SCADA, retele stingere incendiu, alimentare apa si canalizare, rezervor si instalatie ridicare presiune incendiu, buncar colectare namol, echipat cu tocator si maruntitor, modernizare gratare, instalatie debitmetru, alte lucrari, inclusiv procurarea echipamentelor necesare functionarii statiilor de epurare.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45247270 Bauarbeiten für Sammelbecken, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau, 71356200 Technische Hilfe