2. Verfahren
Verfahren
Titel: Renovering af pumpestation og etablering af ny trykledning, Udbud af totalrådgivning, FFV Spildevand A/S
Beschreibung: FFV Spildevand A/S har i august 2025 fået udarbejdet et dispositionsforslag omhandlende renovering af pumpestationen på Værftsvej i Faaborg og den tilhørende havledning der går fra Værftsvej over fjorden mod Bjernevejens pumpestation. På baggrund dispositionsforslaget har FFV besluttet at renovere pumpestationen og etablere en ny trykledning. FFV har tidligere fået renoveret en pumpestation, Bjernevejens Pumpestation. For at benytte sig af de erfaringer, som man fik ved denne renovering, er der i dispositionsforslaget for renoveringen af pumpestationen på Værtsvej, taget udgangspunkt i samme løsningsprincipper. FFV udbyder totalrådgivning i forbindelse med renoveringen af pumpestationen og etableringen af ny trykledning. Den forventede økonomiske ramme for projektet er foreløbigt estimeret til kr. 36-42 mio. ekskl. moms.
Vorherige Bekanntmachung: 181341-2026
Interne Kennung: Renovering af pumpestation og etablering af ny trykledning, Udbud af totalrådgivning, FFV Spildevand A/S
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling med forudgående prækvalifikation.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling, med forudgående prækvalifikation i overensstemmelse med reglerne i LBK nr. 10 af 6. januar 2023 (”Bekendtgørelse af udbudsloven”). Bygherre forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af tilbudsgivernes indledende tilbud og således ikke optage forhandling med tilbudsgiverne. Såfremt bygherre vælger at gennemføre forhandlingsrunde(r), forbeholder bygherre sig ret til at udskille 1 tilbudsgiver. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Der henvises yderligere til udbudsbetingelserne. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau, 71322200 Planung von Rohrleitungen, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau