See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udviklingsselskabet By & Havn I/S’ udbud af Rammeaftale om teknisk rådgivning og bistand til miljøvurdering af byudvikling på Levantkaj
Beschreibung: Udbuddet vedrørte indgåelsen af en rammeaftale med én rådgiver, der skal yde teknisk rådgivning og bistand vedrørende miljø- og myndighedsforhold i forbindelse med byudviklingen på Levantkaj, herunder udarbejdelse af miljøkonsekvensrapport. By & Havn skal udvikle arealerne på Levantkaj fra nuværende containerterminal til et byområde med bl.a. boliger, serviceerhverv, skole og rekreative arealer. Projektet forudsætter derfor gennemførelse af miljøvurdering i henhold til gældende lovgivning. Rammeaftalen omfatter alt fra indledende afklaringer og undersøgelser til færdiggørelse af miljøkonsekvensrapport og opnåelse af nødvendige myndighedstilladelser. Den udbudte Rammeaftale forventes at omfatte rådgivning og bistand om miljø- og myndighedsforhold til følgende projekter og aktiviteter: • Udarbejdelse af miljøkonsekvensrapport • Jordhåndtering • Håndtering af nedknusning og genanvendelse af beton • Myndighedshåndtering og juridisk bistand, herunder rapportering og ansøgning om tilladelser mv. i relation til miljøvurdering af byudviklingen på Levantkaj. • Øvrige miljøtilladelser som er en forudsætning for udvikling og i ibrugtagning af den nye bydel • Kommunikation af resultater Oplistningen er ikke udtømmende.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet er gennemført som et udbud med forhandling efter §§ 61-66 i udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer). By & Havn har prækvalificeret 3 ansøgere. By & Havn haralene prækvalificere og tildele rammeaftalen til aktører, der opfylder de i udbuddet fastsatte egnethedskrav og som ikke er omfattet af udelukkelsesgrunde. Ved udbuddet finder udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-136 og § 137, stk. 1, nr. 2 og 6 anvendelse. By & Havn har afholdt én forhandlingsrunde på baggrund af de indledende tilbud. Antallet af tilbudsgivere er ikke reduceret under forhandlingerne (shortlisting anvendes altså ikke ved dette udbud). Den udbudte rammeaftale er tildelt til det økonomisk mest fordelagtige tilbud baseret på tildelingskriteriet ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”. By & Havn har valgt at udbyde én samlet Rammeaftale i stedet for at opdele Rammeaftalen i delaftaler, da By & Havn finder det nødvendigt og hensigtsmæssigt af hensyn til opgavernes sammenhæng og kompleksitet, der ikke vurderes at muliggøre yderligere opdeling uden at ville medføre negative konsekvenser for grænsefladekoordinering mv.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71311300 Beratung im Bereich Infrastrukturen, 71313000 Umwelttechnische Beratung, 71313400 Umweltfolgenabschätzung im Bau, 71313430 Analyse der Umweltindikatoren im Bau, 71313440 Dienstleistungen im Zusammenhang mit der Umweltfolgenabschätzung im Bau
5. Los
Los: LOT-0000