See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Elbiler til operationel leasing
Beschreibung: Anskaffelsen omhandler leasing af i alt 44 biler, hvoraf der er en indledende udskiftning af i alt 25 biler, med optioner på de resterende 19. Fordelingen af initialt anskaffede biler er 19 personbiler og 6 varebiler – de 19 personbiler skal fordeles over 9 personbiler i segmenttype C, 8 i segmenttype D og 2 som rummer 7 sæder. Varebilerne skal fordeles over 4 varebiler som evner at trække 1000 kg., og 2 varebiler som evner at trække 2300 kg. Herudover vil de resterende 19 biler på option være fordelt på 18 varebiler som evner at trække 1000 kg., 1 personbil med 7 sæder og 1 lastbil. Der er derudover 1 bil, som er med i den nuværende flåde, som ikke skal udskiftes, men derimod skrottes. Denne opgave vil også tilfalde tilbudsgiver. Tilbudsgiver skal i kontraktens løbetid løbende afhente og bortauktionere de eksisterende biler, som ordregiver udskifter. Prisen for dette skal opgives i tilbudslisten.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34100000 Kraftfahrzeuge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34000000 Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke, 34110000 Personenkraftwagen, 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 66114000 Finanzierungs-Leasing
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 19 biler på option være fordelt på 18 varebiler som evner at trække 1000 kg. og 1 personbil med 7 sæder. Der er derudover 1 bil, som er med i den nuværende flåde, som ikke skal udskiftes, men derimod skrottes. Denne opgave vil også tilfalde tilbudsgiver. Tilbudsgiver skal i kontraktens løbetid løbende afhente og bortauktionere de eksisterende biler, som ordregiver udskifter. Prisen for dette skal opgives i tilbudslisten.