2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udførelse af serviceeftersyn og ad hoc reparationer på ABA-anlæg i Næstved Kommune
Beschreibung: Udbuddet vedrører levering af udførelse af årligt serviceeftersyn og ad hoc reparationer på følgende typer brandtekniske installationer, som er installeret i bygninger der benyttes af Næstved Kommune: ABA, ABDL, AVA/IVA, F&P, ABV og RU -anlæg.
Interne Kennung: 24-008243
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet vedrører levering af udførelse af årligt serviceeftersyn og ad hoc reparationer på følgende typer brandtekniske installationer, som er installeret i bygninger der benyttes af Næstved Kommune: a. Automatiks brandalarmanlæg (ABA-anlæg) – obligatorisk b. Ad hoc-opgaver - option c. Automatisk branddørlukningsanlæg (ABDL-anlæg) - option d. Automatisk varslingsanlæg og internt varslingsanlæg (AVA-anlæg / IVA-anlæg) – option e. Flugtvejs- og panikbelysningsanlæg(F&P-anlæg) - option f. Automatisk brandventilationsanlæg og røgudluftningsanlæg) (ABV-anlæg og RU-anlæg) - option De aktuelle adresser for ABA-anlæg fremgår af Bilag 5 - Anlægsoversigt med adresser, hvori der er brandtekniske installationer og som benyttes af Næstved Kommune. Ligeledes følge af oversigten, hvilke andre brandtekniske installationer der er installeret i bygningerne. Der kan forekomme anlæg der ikke er registreret i bygningerne, og der kan efterfølgende blive registeret brandtekniske installationer i andre af kommunen benyttede bygninger.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50413200 Reparatur und Wartung von Feuerlöschanlagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31625100 Brandmeldesysteme, 31625200 Brandmeldeanlagen, 35110000 Ausrüstung für Brandbekämpfung, Rettung und Sicherheit, 35111000 Brandbekämpfungsausrüstung, 35111400 Brandfluchtgeräte, 35111500 Brandunterdrückungssystem, 38431200 Rauchmelder, 45312000 Installation von Alarmanlagen und Antennen, 45312100 Installation von Brandmeldeanlagen, 45343000 Brandschutz-Installationsarbeiten, 45343100 Brandschutzarbeiten, 45343200 Installation von Feuerlöschanlagen, 51700000 Installation von Feuerschutzausrüstung, 75251100 Brandbekämpfung, 75251110 Brandverhütung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: a. Automatiks brandalarmanlæg (ABA-anlæg) – obligatorisk b. Ad hoc-opgaver - option c. Automatisk branddørlukningsanlæg (ABDL-anlæg) - option d. Automatisk varslingsanlæg og internt varslingsanlæg (AVA-anlæg / IVA-anlæg) – option e. Flugtvejs- og panikbelysningsanlæg(F&P-anlæg) - option f. Automatisk brandventilationsanlæg og røgudluftningsanlæg) (ABV-anlæg og RU-anlæg) - option