See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tillægsaftale til A17 - I vedr. beredskab på linje 2A
Beschreibung: Trafikselskabet Movia har indgået tillægsaftale til A17 - I om backup-løsning på linje 2A. Løsningen omfatter mulighed for brug af gasbusser i tilfælde af nedbrud på pantografer til opladning af kontraktens eksisterende elbusser. Behovet for backup-løsningen skyldes flere omfattende og tilbagevendende nedbrud af pantografer og fejl ved opladningen. Det er Movias opfattelse, at udfordringerne beror på uforudsete omstændigheder som trods Movia grundige forberedelse af udbud A17 kontrakten hverken var eller kunne være forudset på tidspunktet for udbuddet og kontraktens indgåelse.
Interne Kennung: A17-I Tillæg
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: A17 - I