See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: DIS.Erstatningsnatur - Erstatningsnatur, dynamisk indkøbssystem
Beschreibung: Vejdirektoratet etablerer et dynamisk indkøbssystem med henblik på løbende indgåelse af entrepriseaftaler vedrørende anlæg og etablering af vandhuller, erstatningsnatur og ledebeplantning. Det dynamiske indkøbssystem anvendes til håndtering af opgaver, hvor behovet opstår løbende og varierer i omfang, karakter og geografisk placering. Det dynamiske indkøbssystem anvendes til gennemførelse af konkrete entrepriseopgaver, der udbydes særskilt i miniudbud. Opgaverne kan blandt andet omfatte jordarbejder, udgravning og etablering af vandhuller, anlæg af erstatningsnatur, herunder naturgenopretning og biodiversitetstiltag, samt etablering af ledebeplantning i form af træer, buske og øvrig beplantning. Arbejderne kan indgå som led i opfyldelse af myndighedskrav, miljøkompensation, infrastrukturanlæg eller andre projekter under Vejdirektoratets ansvarsområde. For hver enkelt entrepriseopgave gennemfører Vejdirektoratet et miniudbud, hvor opgavens indhold, omfang og vilkår fastlægges nærmere. Miniudbuddene tilpasses den konkrete opgave og kan variere i kompleksitet og størrelse afhængigt af projektets karakter og geografiske placering.
Vorherige Bekanntmachung: 371828-2026
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Der henvises til afsnit 2.1.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45112300 Aufschüttung und Landgewinnungsarbeiten, 90722000 Umweltsanierung, 45112700 Landschaftsgärtnerische Arbeiten, 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Det dynamiske indkøbssystem kan forlænges, indtil den anslåede værdi er opbrugt