See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Konservering af værker i og af træ samt konservering af sten
Beschreibung: Nærværende profylaksebekendtgørelse har til hensigt at oplyse om Ribe Domsogns Menighedsråds (Ordregiver) forventede direkte tildeling af kontrakt vedrørende indkøb af ydelser om konservering af en række værker i og af træ samt konservering af sten i Ribe Domkirke til en økonomisk værdi af DKK 4.522.311 eks. moms, som led i en større opgave om håndteringen af en række kunst- og historiske artefakter og inventar, idet værdien af kontrakten er mindre end tærskelværdien for indgåelse af kontrakter om sociale og andre specifikke tjenesteydelser efter udbudslovens afsnit III, jf. udbudslovens § 7.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 92521210 Konservierung von Exponaten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 92522000 Dienstleistungen im Bereich Denkmalschutz, 45212300 Bauarbeiten für Kunst- und Kulturgebäude, 45212350 Gebäude von besonderer historischer oder architektonischer Bedeutung, 45454100 Mit Instandsetzungsarbeiten verbundene Arbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Kontrakten vedrører behandlingen og bevaringen af de i Ribe Domkirke udstillede værker i og af træ samt sten for en nærmere bestemt tidsperiode i forbindelse med renoveringen og restaureringen af Ribe Domkirke.