2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rammeaftaler vedrørende advokatydelser inden for sektorområdet IT & GDPR
Beschreibung: Som følge af justeringerne af statens indkøb af advokatydelser forbereder Økonomistyrelsen et udbud af fællesstatslige rammeaftaler vedrørende advokatydelser inden for sektorområdet IT og GDPR. På den baggrund gennemfører Økonomistyrelsen en markedsdialog med potentielle leverandører med to faser. I den første fase anmoder Økonomistyrelsen interesserede leverandører om at tilkendegive deres interesse i at besvare en skriftlig spørgeramme via udbudssystemet ETHICS. Spørgerammen er tilgængelig i ETHICS, hvor interesserede leverandører kan hente og besvare den inden for den angivne frist. I den anden fase inviterer Økonomistyrelsen op til ni leverandører til et møde med henblik på uddybning af informationen fra spørgerammen. Økonomistyrelsen forbeholder sig retten til også at tage direkte kontakt til relevante leverandører. Disse leverandører vil ligeledes have mulighed for at deltage i anden fase af markedsdialogen, uanset om de har deltaget i første fase. Møderne forventes afholdt i perioden 3.-31. august 2026. IT & GDPR indbefatter bl.a. IT-anskaffelser, IT-ret, telekommunikation og GDPR, herunder IT-aftaler, Tele-aftaler, udbud og klagesager, systemanskaffelser, kontraktfortolkning i relation til tvister, kunstig intelligens (AI), relevante regulatoriske forhold samt persondataret af særlig kompleks karakter. Det forventes, at det kommende udbud vil blive opdelt i flere delaftaler, men opdelingen kan på nuværende tidspunkt ikke uddybes nærmere.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79100000 Dienstleistungen im juristischen Bereich, 79110000 Juristische Beratung und Vertretung, 79140000 Rechtsberatung und -auskunft