2. Verfahren
Verfahren
Titel: Delegarea gestiunii serviciilor de transport public local de persoane in aria de competenta a Municipiului Drobeta Turnu Severin
Beschreibung: U.A.T. Drobeta Turnu Severin doreşte delegarea prin concesionare serviciului de transport public local de persoane prin curse regulate din municipiul Drobeta Turnu Severin. Activitatea de transport public local de persoane prin curse regulate se desfasoara în scopul asigurării deplasării călătorilor în condiţii de siguranţă a circulaţiei rutiere şi pietonale, confort, regularitate şi continuitate. Serviciul de transport public local de călători trebuie să asigure cerinţele de deplasare ale cetătenilor în interiorul municipiului Drobeta Turnu Severin, pe trasee şi cu programe de circulaţie prestabilite, în funcţie de cererea de transport şi de capacitatea disponibilă. Având în vedere repartiția populației Municipiului Drobeta-Turnu Severin și necesitatea asigurării unei alternative de transport pentru cât mai mulți locuitori, centrele importante din punct de vedere economic și/sau social dar și efectuarea serviciilor de transport în condițiile obținerii unui profit minim, rezonabil de către cei ce le efectuează, s-a impus asigurarea serviciilor de transport public local de persoane pe următoarele trasee: traseul nr. 1, traseul nr. 1R, traseul nr. 2, traseul nr. 3, traseul nr. 3R, traseul nr. 4, traseul nr. 6 și traseul nr. 7. Traseele de călători 1 și 1R asigură circulația călătorilor pe direcția E-V legând principalele obiective din zona de Est (Centru Intermodal, SEBN) cu cele din zona de Vest (Șantierul Naval, Sere). Traseul 2 deservește populația din Cartierele Banovița, Crihala Nord și Walter Mărăcineanu. Traseele de calători nr. 3, 3R și 7 acoperă circulația călătorilor din partea de Est a municipiului (Centru Intermodal, SEBN) și cartierele limitrofe din partea de vest a municipiului (Cartierul Gura Văii, Dudașu Schelei). Traseul 4 acoperă în totalitate circulația călătorilor pe direcția N-E legând principalele obiective din zona de Est a municipiului (Centru Intermodal, SEBN) cu cele din Nord (Pădurea Crihala, Cicero). Traseul 6 asigură circulația călătorilor pe direcția E-V legând principalele obiective din zona de Est a municipiului (Centru Intermodal, SEBN) cu cele din Vest (Parcarea Park and Ride, Ștrand). Entitatea Contractantă își rezervă dreptul de a suplimenta, în condițiile legislației din materia achizițiilor sectoriale, cantitatea serviciilor, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în situația în care devine necesară prelungirea de trasee sau noi stații, în perioada contractuală. Prin urmare, prețul contractului se va putea majora cu maxim 10% din prețul inițial, în temeiul prevederilor art. 27 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 92/2007 cu modificările şi completările ulterioare coroborat cu prevederile art. 241 din Legea nr. 99/2016 cu modificările şi completările ulterioare. Valoarea minimă reprezintă valoarea estimată a noului contract, la care se vor raporta cerințele de calificare, precum și cuantumul garanției de participare și evaluarea ofertelor iar valoarea maximă reprezintă valoarea ce cuprinde și posibilitatea suplimentării. In conformitate cu art 173 din Legea 99/2016 numărul de zile înainte de termenul limită pentru primirea ofertelor de participare până când operatorii economici pot solicita clarificări este de 18 zile înainte de termenul limită pentru depunerea Ofertelor. Entitatea Contractantă va răspunde în mod clar şi complet la toate Solicitările de clarificări şi la toate solicitările de informaţii suplimentare primite de la Operatorii Economici interesaţi in a 11a zi înainte de data limita de depunerea Ofertelor Solicitările de clarificări primite de către Entitatea Contractantă după termenul limită specificat nu vor fi luate în considerare.
Interne Kennung: 4426581_2026_PZSPD1607880
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60130000 Personensonderbeförderung (Straße)
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: U.A.T. Drobeta Turnu Severin doreşte delegarea prin concesionare serviciului de transport public local de persoane prin curse regulate din municipiul Drobeta Turnu Severin. Activitatea de transport public local de persoane prin curse regulate se desfasoara în scopul asigurării deplasării călătorilor în condiţii de siguranţă a circulaţiei rutiere şi pietonale, confort, regularitate şi continuitate. Serviciul de transport public local de călători trebuie să asigure cerinţele de deplasare ale cetătenilor în interiorul municipiului Drobeta Turnu Severin, pe trasee şi cu programe de circulaţie prestabilite, în funcţie de cererea de transport şi de capacitatea disponibilă. Având în vedere repartiția populației Municipiului Drobeta-Turnu Severin și necesitatea asigurării unei alternative de transport pentru cât mai mulți locuitori, centrele importante din punct de vedere economic și/sau social dar și efectuarea serviciilor de transport în condițiile obținerii unui profit minim, rezonabil de către cei ce le efectuează, s-a impus asigurarea serviciilor de transport public local de persoane pe următoarele trasee: traseul nr. 1, traseul nr. 1R, traseul nr. 2, traseul nr. 3, traseul nr. 3R, traseul nr. 4, traseul nr. 6 și traseul nr. 7. Traseele de călători 1 și 1R asigură circulația călătorilor pe direcția E-V legând principalele obiective din zona de Est (Centru Intermodal, SEBN) cu cele din zona de Vest (Șantierul Naval, Sere). Traseul 2 deservește populația din Cartierele Banovița, Crihala Nord și Walter Mărăcineanu. Traseele de calători nr. 3, 3R și 7 acoperă circulația călătorilor din partea de Est a municipiului (Centru Intermodal, SEBN) și cartierele limitrofe din partea de vest a municipiului (Cartierul Gura Văii, Dudașu Schelei). Traseul 4 acoperă în totalitate circulația călătorilor pe direcția N-E legând principalele obiective din zona de Est a municipiului (Centru Intermodal, SEBN) cu cele din Nord (Pădurea Crihala, Cicero). Traseul 6 asigură circulația călătorilor pe direcția E-V legând principalele obiective din zona de Est a municipiului (Centru Intermodal, SEBN) cu cele din Vest (Parcarea Park and Ride, Ștrand). Entitatea Contractantă își rezervă dreptul de a suplimenta, în condițiile legislației din materia achizițiilor sectoriale, cantitatea serviciilor, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în situația în care devine necesară prelungirea de trasee sau noi stații, în perioada contractuală. Prin urmare, prețul contractului se va putea majora cu maxim 10% din prețul inițial, în temeiul prevederilor art. 27 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 92/2007 cu modificările şi completările ulterioare coroborat cu prevederile art. 241 din Legea nr. 99/2016 cu modificările şi completările ulterioare. Valoarea minimă reprezintă valoarea estimată a noului contract, la care se vor raporta cerințele de calificare, precum și cuantumul garanției de participare și evaluarea ofertelor iar valoarea maximă reprezintă valoarea ce cuprinde și posibilitatea suplimentării.
Interne Kennung: 1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Entitatea Contractantă își rezervă dreptul de a suplimenta, în condițiile legislației din materia achizițiilor sectoriale, cantitatea serviciilor, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în situația în care devine necesară prelungirea de trasee sau noi stații, în perioada contractuală. Prin urmare, prețul contractului se va putea majora cu maxim 10% din prețul inițial, în temeiul prevederilor art. 27 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 92/2007 cu modificările şi completările ulterioare coroborat cu prevederile art. 241 din Legea nr. 99/2016 cu modificările şi completările ulterioare. Valoarea minimă reprezintă valoarea estimată a noului contract, la care se vor raporta cerințele de calificare, precum și cuantumul garanției de participare și evaluarea ofertelor iar valoarea maximă reprezintă valoarea ce cuprinde și posibilitatea suplimentării.