2. Verfahren
Verfahren
Titel: EPCM-konsultin hankinta
Beschreibung: KSS Energia Oy:llä (jäljempänä "Hankintayksikkö") on meneillään Hinkismäen sähkökattilalaitoksen hankintaa koskeva hanke, joka koostuu useista suunnittelu-, hankinta- ja rakennusjohtamisen tehtävistä sekä toimeksiannoista (EPCM-palvelut). Nyt käsillä olevan hankinnan tarkoituksena on liittää EPCM-konsulttina toimiva tarjoaja Hankintayksikön kumppaniksi mukaan hankkeeseen siten, että tarjoaja vastaa muun muassa hankkeen edellyttämästä suunnittelusta, hankinnoista ja rakentamisen johtamisesta. Hankintamenettelyn perusteella solmitaan EPCM-konsulttisopimus yhden palveluntuottajan kanssa. Hankittavan palvelun yksityiskohtaisempi sisältö on määritelty tämän osallistumispyynnön liitteissä.
Interne Kennung: 868248
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä on erityisalojen hankintalain 38 §:ssä tarkoitettu neuvottelumenettely. Ehdokkaat, jotka eivät täytä asetettuja soveltuvuusvaatimuksia, suljetaan hankintamenettelystä. Ehdokkaat, joita koskee jokin pakollisista poissulkemisperusteita, suljetaan hankintamenettelystä. Lisäksi hankintamenettelystä voidaan sulkea ehdokas, jota koskee jokin harkinnanvarainen poissulkemisperuste. Hankintayksikkö on oikeutettu rajoittamaan neuvotteluihin kutsuttavien ehdokkaiden lukumäärää. Osallistumishakemusten perusteella valitaan 3–6 parasta ehdokasta, joilta pyydetään alustavat tarjoukset ennen neuvotteluja. Menettelyä voidaan kuitenkin jatkaa, vaikka soveltuvuusvaatimukset täyttäviä ehdokkaita on vähemmän kuin kolme. Ehdokkaiden valinnassa noudatetaan liitteessä 1 kuvattuja ehdokkaiden valintaperusteita (välilehti 4). Menettely on kuvattu tarkemmin tämän osallistumispyynnön liitteissä.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0000