2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af totalrådgivning til Dagbeskæftigelsen
Beschreibung: Begrænset udbud
Interne Kennung: Udbud af totalrådgivning til Dagbeskæftigelsen
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Udbuddet vedrører totalrådgivning til dagbeskæftigelsen. Behovet har været at se på Dagbeskæftigelsen som helhed, så de fysiske placeringer vil give bedre udnyttelse for både borgere og personale. I dette projekt skal der arbejdes med nedenstående 3 adresser i prioriteret rækkefølge: 1) Perronen, Langelandsvej 22, 5500 Middelfart, 2) Fælleshåb, Bogensevej 123, 5500 Middelfart, og 3) Landejendommen, Nørregade 140, 5592 Ejby. Omfanget af renoveringen er uddybet i skitseoplægget – Bilag 13 og Rumbeskrivelse Bilag 8a, 8b og 8c samt projektbeskrivelsen i bilag 13. Totalrådgiver skal sammen med Middelfart Kommune videreudvikle skitseoplægget. Perronen – Langelandsvej 22, 5500 Middelfart: Perronen er beliggende på Langelandsvej 22, 5500 Middelfart, sammen med Entreprenørgården. I dag fungerer Perronen som dagbeskæftigelsestilbud for borgere, der er udviklingshæmmede. Fremover ønskes dagbeskæftigelsen udvidet til også at omfatte borgere, der i dag har deres dagligdag på Fælleshåb. Disse borgere har mere omfattende fysiske handicaps og har derfor behov for særlige tiltag, der sikrer adgang og bevægelse i bygningen. Derudover er der borgere med psykiske udfordringer, som har behov for rolige omgivelser med mulighed for at trække sig tilbage i separate lokaler. Der skal etableres en tilbygning til Entreprenørgårdens personale. Tilbygningen skal rumme kontor, tekøkken med spise- og mødefaciliteter, toiletter samt teknikrum og rengøringsrum. Når Entreprenørgårdens personale er fraflyttet, kan ombygningen af eksist. bygning påbegyndes til borgerne fra Fælleshåb. Fælleshåb – Bogensevej 123, 5500 Middelfart: Dagbeskæftigelsen på Fælleshåb er i dag præget af nedslidte faciliteter. Byggeafsnittet fra 1997 skal opdateres, så det fremover bliver den primære opvarmede bygning for de borgere, der fortsat er tilknyttet stedet til Dagbeskæftigelse. Bygningen skal opdateres med nye gulve, malerbehandling, mindre ændring af lokaleindretning og gennemgang af de tekniske installationer. De øvrige lokaler i den opvarmede stald skal renoveres med et minimum af tiltag. Det er fremadrettet tiltænkt som uopvarmet værksted for de borgere, der forbliver på Fælleshåb. STU – Nørregade 140, 5592 Ejby: Nørregade 140 er en tidligere landejendom. Stuehuset har stået tomt de senere år. Stuehuset skal ryddes indvendigt – ud til underside tag, ydervægge og bærende terrændæk. Herefter skal det genopbygges til den fremtidige brug for personale og de borgere, der bliver tilknyttet stedet. Det vil blandt andet være elever fra STU (Særlig Tilrettelagt Undervisning). Der vil dog også kunne tilknyttes borgere med udviklingshandicaps til stedet. Der henvises til det samlede udbudsmateriale, herunder totalrådgiveraftalen med bilag for yderligere beskrivelse af opgavernes omfang. Totalrådgiveraftalen er baseret på ABR 18 og Ydelsesbeskrivelsen for Byggeri og Landskab (YBL 18).