2. Verfahren
Verfahren
Titel: Entreprise kontrakt for SLF01 - RINGSBJERG OG BJÆVERSKOV
Beschreibung: Ordregiver ønsker at anskaffe en ny 400 kV AIS station samt at etablere et 400 kV felt på eksisterende station Bjæverskov. Formålet med projektet er at forøge overføringskapaciteten mellem Lolland-Falster og det sjællandske 400 kV-net. Projektet skal desuden sikre tilslutningsmulighed for Kriegers Flak II (Mere Havvind 2030). Ordregiver udbyder anskaffelsen i en hovedentreprise omhandlende bygge- og anlægsarbejder. Anskaffelsen indebærer følgende hovedelementer: Spuns Jordarbejder Insitubeton Murværk Tagarbejder Tømrerarbejder Smedearbejder Ventilationsarbejder VVS-arbejder Elarbejder (bygningsinstallationer og jording) Malerarbejder Belægningsarbejder
Interne Kennung: 24/11402
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45100000 Baureifmachung, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ingen optioner