2. Verfahren
Verfahren
Titel: Upphandling av Patent- och immaterialrättskonsulter
Beschreibung: Upphandlingen omfattar Patent- och immaterialrättskonsulter till Umeå Universitet Holding och Uminova Innovation. Observera att frågor kommer ej att besvaras mellan 8/7 till 3/8.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79120000 Patent- und Urheberrechtsberatung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Upphandlingen omfattar Patent- och immaterialrättskonsulter till Umeå Universitet Holding och Uminova Innovation.
Interne Kennung: Upphandling av Patent- och immaterialrättskonsulter
473676-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Rådgivning avseende patent och upphovsrätt – Upphandling av Patent- och immaterialrättskonsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79120000 Rådgivning avseende patent och upphovsrätt
Ytterligare klassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001