473710-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Vermietung von Kommunikations-Bodenleitungen – contract de prestari servicii de dark fiber -fibra neechipata -Bucuresti Giurgiu Ruse
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: contract de prestari servicii de dark fiber -fibra neechipata -Bucuresti Giurgiu Ruse
Beschreibung: Agentia ARNIEC este reponsabilă de activitatea “T2.1 Study, Design, and Procurement of Romanian’s Backbone Terrestrial Links” din cadrul pachetului de lucru WP2 (“Cross-Border Terrestrial Link between Romania and Bulgaria”). Astfel, pentru implementarea T2.1 este necesara asigurarea infrastructurii de bază fizice a rețelei naționale QKD din România cu cea din Bulgaria. Cel mai apropiat nod QKD al rețelei naționale din România este la București, iar cel al rețelei naționale din Bulgaria este la Ruse. Prin aceasta achiziție se dorește crearea unei legături internaționale de comunicații cuantice de tip QKD între Romania si Bulgaria, folosind servicii de tip dark-fiber, 2 fire, pe traseul București – Ruse, cu punct intermediar la Giurgiu. Astfel se doreste achizitionarea de servicii de tip dark-fiber, 2 fire, pe traseul București – Giurgiu – Ruse cu urmatoarele puncte de conectare, respectiv intermediare: a. România – București: Splaiul Independenței 313 Sector 6, Cladirea Rectorat, etaj 5; b. România – Giurgiu: Gara Giurgiu Nord, Strada Gloriei (sediu Telecomunicații CFR); c. Bulgaria – Ruse: Ul. “Tsarkovna nezavisimost” 16, 7000.
Interne Kennung: 24930183/2/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 64214400 Vermietung von Kommunikations-Bodenleitungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: 30. Se solicită servicii de tip dark-fiber, 2 fire, pe traseul București – Giurgiu – Ruse. 31. Informațiile disponibile pentru punctele de conectare și cel intermediar sunt următoarele: a. România – București: Splaiul Independenței 313 Sector 6, Cladirea Rectorat, etaj 5; b. România – Giurgiu: Gara Giurgiu Nord, Strada Gloriei (sediu Telecomunicații CFR); c. Bulgaria – Ruse: Ul. “Tsarkovna nezavisimost” 16, 7000. 32. Punctul de drop-off din Giurgiu este obligatoriu necesar pentru preluarea unor canale de comunicație suplimentare de sincronizare și management.
Interne Kennung: 1