2. Verfahren
Verfahren
Titel: Totalrådgiverydelser til Aalborg Universitet
Beschreibung: Dette udbud vedrører en rammeaftale om levering af totalrådgiverydelser, herunder levering af projektering og samlet projektmateriale til byggeprojekter på AAU. Ydelserne omfatter relevante faser samt projekteringsledelse, koordinering og myndighedshåndtering. Som udgangspunkt gælder følgende retningslinjer for AAU’s indkøb af totalrådgiverydelser: Projekter, der estimeres at have værdi på op til kr. 450.000: - Rammeaftalen anvendes ved direkte tildeling til den primære rådgiver Projekter, der estimeres at have en værdi på kr. 450.000-1.200.000: - Rammeaftalen anvendes ved direkte tildeling til den primære rådgiver og alternativt ved afholdelse af miniudbud mellem primær og sekundær rådgiver. AAU bestræber, at miniudbud anvendes ved projekter, hvor der er et reelt potentiale for at opnå en bedre løsning gennem konkurrence, herunder særligt ved opgaver med høj kompleksitet, væsentlig projektrisiko eller behov for alternative løsningsforslag. Skabelonen i bilag 3g anvendes ved miniudbud. Projekter, der estimeres at have en værdi på over kr. 1.200.000 - AAU beslutter i hvert enkelt tilfælde, om der skal afvikles miniudbud iht. bilag 3g eller Bilag 3h, eller der i stedet skal gennemføres en anden procedure, f.eks. tilbudsindhentning eller EU udbud. De op til to rådgivere, som vinder udbuddet, vil blive prioriteret og tildelt en rammeaftale baseret på resultatet af udbuddet, hvorfor der vil være en primær rådgiver og en sekundær rådgiver. Bestillinger i henhold til rammeaftalen foretages som udgangspunkt ved den primære rådgiver, men bestilling ved den sekundære rådgiver kan blive relevant i de situationer, som er nævnt i rammeaftalens punkt 3.2. Rammeaftalen er for så vidt angår bestilling af ydelser ikke forpligtende, idet der undtagelsesvist kan foretages indkøb af ydelserne udenfor rammeaftalen, hvis det grundet konkrete forhold er mest hensigtsmæssigt at anvende en anden leverandør. AAU kan desuden anvende indgået rammeaftale ang. totalrådgiverydelser for campus København, såfremt dette vurderes relevant i det konkrete tilfælde. Der er tale om indgåelse af en rammeaftale, hvilket betyder, at indgåelse af rammeaftalen ikke i sig selv udgør en bestilling af konkrete ydelser, men AAU kan foretage bestilling af ydelser på de i rammeaftale fastsatte vilkår, når behovet opstår i løbet af kontraktperioden. Rammeaftalen dækker både større projekter og mindre driftsopgaver. Driftsopgaver omfatter bl.a. teknisk sparring, fejlsøgning, mindre ombygninger samt optimering af indeklima og anlæg. De nærmere krav til udførelse af ydelsen fremgår af de i udbudsmaterialet tilgængelige aftalevilkår inkl. bilag. Rammeaftalen har en gennemsnitlig årlig værdi på cirka kr. 6.500.000 kr. mio. Den maksimale værdi af den samlede rammeaftale er fastsat til 36.400.000 kr. ud fra det hensyn, at AAU står over for løbende udvikling og projekter af større omfang, hvortil de udbudte rådgiverydelser er påkrævede. AAU har fastsat en maksimalværdi, der kan rumme disse situationer og omstændigheder.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter reglerne i udbudsloven (Lov nr. 1564 af 15/12/2015 med senere ændringer). Betingelser for afgivelse af tilbud fremgår af udbudsbetingelserne punkt 12. Bestemmelser om tildeling fremgår af udbudsbetingelserne punkt 14. Omkostninger i forbindelse med deltagelse i denne udbudsforretning er AAU uvedkommende, herunder også hvis AAU måtte beslutte at aflyse udbudsforretningen uden tildeling af aftale. AAU er ikke forpligtet til at tilbagelevere tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71220000 Architekturentwurf, 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71248000 Projektaufsicht und Dokumentation, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71315200 Bautechnische Beratung, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71520000 Bauaufsicht, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71540000 Bauverwaltungsleistungen, 71541000 Projektmanagement im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Prisregulering iht. aftalens bilag for Særlige og almindelige betingelser for rådgivning (SBR)