See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt vedrørende levering af sundt frokostmåltid til børn i Hørsholm Kommunes daginstitutioner
Beschreibung: Udbuddet omfatter ydelser i relation til levering af sundt frokostmåltid til børn i Hørsholm Kommunes daginstitutioner.Ydelserne skal leveres i henhold til Bekendtgørelse af lov om dag-, fritids- og klubtilbud m.v. til børn og unge (dagtilbudsloven) (LBK nr. 1038 af 11/08/2025).Af dagtilbudsloven følger at alle børn i daginstitutioner skal have tilbudt et sundt frokostmåltid (jf. § 16 a).Sundt frokostmåltid til vuggestuebørn:5 måltider/menuer pr. uge bestående af minimum 3 x varm mad og 2 rugbrødsdage gerne med en lun ret1 glas (1 dl.) økologisk letmælk pr. dag pr. barn Det skal være muligt at ændre et måltid til ”madpakke-dag”Til de helt små under 1 år, skal menuen kunne udskiftes med fx grød, mos og modermælkserstatning.Sundt frokostmåltid til børnehavebørn:5 måltider/menuer pr. uge bestående af minimum 3 x varm mad og 2 rugbrødsdage gerne med en lun ret1 glas (1 dl.) økologisk skummet- eller minimælk pr. dag pr. barnDet skal være muligt at ændre et måltid til ”madpakke-dag”Hørsholm Kommune har 10 kommunale og selvejende daginstitutioner, som dagligt tilbyder mad til omkring 800 børn. I forbindelse med kontraktopstart forpligter den vindende tilbudsgiver sig til, på Kommunens anmodning, at afholde én prøvesmagning for daginstitutionernes forældre og ledere.Ved prøvesmagningen skal den vindende tilbudsgiver præsentere et repræsentativt udvalg af de menuer som tilbydes. Ligesom den vindende tilbudsgiver får mulighed for at fortælle om råvarer og koncept. Kommunen stiller lokale og køkken til rådighed. Der kan maksimalt opkræves 30 kr. eks. moms pr. tilmeldt person for prøvesmagningen.På baggrund af den vindende tilbudsgivers eksempler med beskrivelse og foto på en 4 ugers menuplan for henholdsvis vuggestuebørn og børnehavebørn. Samt en eventuel prøvesmagning, foretages en afstemning pr. institution i forhold til fravalg af frokostordningen.Af dagtilbudsloven følger at den enkelte daginstitution mindst hvert 2. år og højest 1 gang om året får mulighed for at fravælge frokostordningen. Et simpelt flertal af forældre med børn i den pågældende enhed/institution kan beslutte at fravælge frokostmåltidet.Hvis Ordregiver ønsker det, sker afstemningen på baggrund af en prøvesmagning.Principperne for prøvesmagning er den samme som ved prøvesmagningen i forbindelse med kontraktopstart.Omfanget bestemmes desuden af de bestillinger, som den enkelte tilmeldte daginstitution løbende afgiver. Antallet af kuverter kan således variere fra bestilling til bestilling.Der kan være børn, som af lægefaglige grunde ikke kan tåle den tilbudte mad og derfor friholdes for frokostordningen
Interne Kennung: 26/1431
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud jf. udbudslovens afsnit III, der vedrører indkøb efter det såkaldte light-regime af sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien.I nærværende udbudsproces har alle interesserede mulighed for at afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55523000 Verpflegungsdienste für sonstige Unternehmen oder andere Einrichtungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55521100 Essen auf Rädern
5. Los
Los: LOT-0000