474203-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Wartung von Straßenbeleuchtungen – DELEGAREA GESTIUNII SERVICIULUI DE ILUMINAT PUBLIC DIN ARIA ADMINISTRATIV TERITORIALĂ A MUNICIPIULUI CRAIOVA
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: DELEGAREA GESTIUNII SERVICIULUI DE ILUMINAT PUBLIC DIN ARIA ADMINISTRATIV TERITORIALĂ A MUNICIPIULUI CRAIOVA
Beschreibung: Contract de prestari servicii având ca obiect delegarea gestiunii serviciului de iluminat public din aria administrativ teritorială a Municipiului Craiova, constând în: servicii de întreținere, mentenanță a sistemului de iluminat public, montare -demontare instalații de iluminat festiv, telegestiune, modernizare, extindere a sistemului de iluminat public, realizarea iluminatului arhitectural al cladirilor, monumentelor și obiectivelor naturale de interes turistic inclusiv elaborarea documentatiei tehnice aferente, conform cerințelor documentației de atribuire. Valoarea estimată a contractului este cuprinsă între 99.206.661,89 și 138.889.326,64 lei (exclusiv TVA), fiind compusă din: - 53.405.704,49 lei (fără TVA) – Servicii pentru intretinerea sistemului de iluminat public si de montare-demontare instalații de iluminat festiv; - 19.862.844,71lei (fără TVA) – Modernizarea sistemului de iluminat public; - 20.433.363,20 lei (fără TVA) – Extinderea rețelelor de iluminat public; - 4.827.888,05 lei (fără TVA) – Iluminat arhitectural; - 676.861,44 lei (fără TVA) – Servicii de proiectare (DTAC, PT, DDE, documentație pentru obținere avize, etc. - 39.682.664,75 lei (fara TVA) – Valoarea posibilitatii de prelungire cu 2 ani (24 luni) a duratei contractului. Termene pentru depunerea/ raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare: A. În conformitate cu prevederile art.160 alin. (1) din Legea nr.98/2016 cu modificările şi completările ulterioare, termenul limita până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentaţia de atribuire este de 18 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor. B. În conformitate cu prevederile art.160 alin. (2) din Legea nr.98/2016 cu modificările şi completările, ulterioare, autoritatea contractanta va răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificare/informaţiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de data limită a ofertelor printr-un răspuns consolidat, în măsura în care sunt adresate în termenul limită stabilit în anunţul de participare.
Interne Kennung: 4417214-2026-II.1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50232100 Wartung von Straßenbeleuchtungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Servicii de delegare a gestiunii serviciului de iluminat public din aria administrativ teritorială a Municipiului Craiova pentru o perioada de 5 ani (60 luni), constând în: servicii de întreținere, montare-demontare instalații de iluminat festiv, telegestiune, mentenanță a sistemului de iluminat public, modernizare, extindere a sistemului de iluminat public, realizarea iluminatului arhitectural inclusiv elaborarea documentatiei tehnice aferente, conform cerințelor documentației de atribuire. Descrierea serviciilor se regăsește in caietul de sarcini atasat la anunțul de participare. Prestarea serviciilor se va face cu respectarea indicatorilor de performanta prevazuti in Regulamentul serviciului de iluminat public al Municipiului Craiova. Modificarea contractului de achizitie publica, în cursul perioadei sale de valabilitate, se face în conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. Modificarea contractului de achiziţie publică in cursul perioadei sale de valabilitate, astfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, în conformitate cu dispozitiile legii.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45316100 Installation von Beleuchtungsanlagen im Freien, 50232110 Betriebsbereitmachung von öffentlichen Beleuchtungsanlagen, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Conform studiului de oportunitate privind alegerea formei de gestiune a serviciului de iluminat public din aria administrativ teritorială a Municipiului Craiova, cap. III. Durata si valoarea estimata a contractului, durata contractului este 5 ani (60 luni). Prin Hotărârea nr. 255 din 25.06.2025, Consiliul Local al Municipiului Craiova a aprobat durata de 5 ani a contractului de delegare a Serviciului de iluminat public din Municipiul Craiova. Totodată, conform Proiectului CONTRACTULUI DE DELEGARE A GESTIUNII SERVICIULUI DE ILUMINAT PUBLIC DIN MUNICIPIUL CRAIOVA, aprobat prin HCL nr. 255 din 26.06.2025, la art. 4.2 este prevazuta posibilitatea de prelungirea a duratei contractului cu 2 ani (24 luni). Prelungirea se va decide cu aprobare din partea Delegatarului, pe baza Hotărârii Consiliului Local, prin semnarea de către Părţi a unui Act Adiţional în temeiul prevederilor legale aplicabile. Valoarea estimată a contractului este cuprinsă între 99.206.661,89 și 138.889.326,64 lei (exclusiv TVA), fiind compusă din: - 53.405.704,49 lei (fără TVA) – Servicii pentru intretinerea sistemului de iluminat public si de montare-demontare instalații de iluminat festiv; - 19.862.844,71lei (fără TVA) – Modernizarea sistemului de iluminat public; - 20.433.363,20 lei (fără TVA) – Extinderea rețelelor de iluminat public; - 4.827.888,05 lei (fără TVA) – Iluminat arhitectural; - 676.861,44 lei (fără TVA) – Servicii de proiectare (DTAC, PT, DDE, documentație pentru obținere avize, etc. - 39.682.664,75 lei (fara TVA) – Valoarea posibilitatii de prelungire cu 2 ani (24 luni) a duratei contractului. La depunerea ofertelor, ofertantii vor prezenta oferta prin raportare la durata contractului de 5 ani (60 luni) , iar evaluarea ofertelor se va raporta la valoarea minima a intervalului, respectiv cea de 99.206.661,89 lei (exclusiv TVA).