2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb og levering af medicinhåndteringsløsning
Beschreibung: Struer kommune ønsker en totalløsning inden for medicinteknologi, hvor medicinhåndteringen (administration og dispensering) håndteres af leverandøren samt at leverandøren har et understøttende IT system (SW) og en medicindispenser (HW), der har integration til vores EOJ system og kan hente og sende medicininformation imellem EOJ og leverandørens IT platform, desuden ønsker vi også at logistik, lager og vagtcentral er en del af løsningen.
Vorherige Bekanntmachung: 852607-2025
Interne Kennung: 274841439
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kontrakten indgås i henhold til tidligere profylaksebekendtgørelse OJ S 246/2025 22/12/2025Procedure:Kontrakten kan kun tildeles af en bestemt økonomisk aktør på grund af manglende konkurrence af tekniske årsagerAftalen er ikke omfattet af Udbudsdirektivet, da løsningen kun kan leveres af én bestemt økonomisk aktør (MedicCare A/S) og dermed på grund af manglende konkurrence af tekniske årsager jf. udbudslovens § 80, stk. 3, nr. 2 herunder jf. §4 i lov om klagenævnet for udbud.Forklaring: 1. Løsningen skal kunne håndtere ændringer i borgerens medicinkort og automatisk kunne seponere eller tilføje medicin uden, at vores personale behøver at være involveret – bortset fra opdatering af Lokalt medicinkort (LMK) med Fælles Medicinkort (FMK). Systemet skal altså kunne håndtere borgerens medicin ud fra medicinlisten i vores Elektroniske omsorgsjournal – KMD Nexus. 2. Ændringer til medicinkortet skal håndteres af løsningen uden personalets indblanding, dvs. medicin skal kunne fjernes eller tilføjes i dispenseringen ved op- eller nedjusteringer, og systemet skal sikre, at ny medicin udleveres til hardwaredelen ved nye ordinationer. 3. Vi ønsker en løsning, der kan håndtere behovsmedicin (PN), så borgerne selv kan administrere dette og samtidig sikre mod overdosering. 4. Løsningen skal også kunne håndtere flere typer påmindelser, herunder påmindelser om sidedoseret (selvadministreret) medicin. 5. Det er en forudsætning, at hardwaredelen kan fungere uden internet og fast strøm – altså automatisk skifte til backupbatteri, hvis strømmen går hos borgeren. Derudover ønsker vi mulighed for alarmering til personale eller anden supportfunktion, så vi kan se, hvis hardwaren er gået over på backupbatteri og kontakte borgeren, hvis det bliver nødvendigt. 6. Det skal være muligt – på afstand – at få overblik over alle aktiviteter omkring borgerens brug af løsningen, fx hvornår borgeren har taget sin medicin, og hvilken medicin der er i hardwareenheden. 7. Vi ønsker en løsning, der ikke påfører vores borgere ekstra udgifter i forbindelse med medicinhåndtering. 8. Løsningen skal understøtte borgerens mulighed for selvstændighed og tryghed i medicinhåndteringen. 9. Arbejdsproces vedr. lægernes ordinationsarbejde og receptudstedelse forbliver uændret i forhold til den nuværende praksis i Struer Kommune. 10. Vi ønsker, at det på samme IT-administrationsplatform er muligt at bruge og administrere en borger-påmindelsesapp, hvor alle tidsvinduer, medicin og kvitteringer samles ét sted. 11. Borger-påmindelsesappen skal kunne fungere både på borgerens egne enheder og på enheder udlånt af kommunen. Appen skal være tilgængelig til både iOS og Android.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48814200 Patientenverwaltungssystem
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte, 48900000 Diverse Softwarepakete und Computersysteme, 85141210 Medizinische Hausbehandlung
5. Los
Los: LOT-0000