475350-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Neuverlegung von Rohrleitungen – EU-udbud af stålforstærkningsledning Egtved-Nørskov
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU-udbud af stålforstærkningsledning Egtved-Nørskov
BeschreibungEvida er den danske stats gasdistributionsselskab, og udgør en kritisk del af den danske infrastruktur. Evida ejer og driver ca. 18.000 kilometer gasledninger som forgrener sig til det meste af landet.Evida har stigende udfordringer med balancering af naturgasnettet da flere gasforbrugere afkobles, mens nye biogasanlæg tilsluttes. Der er således behov for en ny ringforbindelse mellem Egtved- og Nørskovnettene, for at sikre at bionaturgassen kan distribueres til gasforbrugerne.Den nye ringforbindelse består af en Ø219 mm gasledning i stål (også kaldet fordelingsledning) fra Give til Tørring, en strækning på cirka 17 km.Ledningen skal primært etableres i åbent land over markarealer med krydsning af veje, skove, vandløb m.m. undervejs.Entreprisen forløber fra januar 2026 til november 2026.
Interne Kennung26022126
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensDette udbud udbydes som udbud med forhandling efter direktiv 2014/25/EU (forsyningsvirksomhedsdirektivet).Ordregiver vil prækvalificere op til 5 tilbudsgivere til tilbudsfasen. Ansøgning om prækvalifikation skal ske ved indgivelse af ESPD. Udbudsbetingelserne indeholder retninglinjerne for ansøgning om prækvalifikation, afgivelse af tilbud, kommunikation mellem tilbudsgiver og ordregiver samt oplysninger om forhandlingerne og udbudsprocessen i øvrigt.Udbuddet håndteres i det elektroniske udbudssystem Mercell. Al korrespondance under udbudsprocessen skal foregå i udbudssystemets besked funktion.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45231113 Neuverlegung von Rohrleitungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45231221 Bau von Gasversorgungsleitungen, 45231223 Mit der Gasversorgung verbundene Arbeiten
5. Los
LosLOT-0000