2. Verfahren
Verfahren
Titel: Upphandling av kompletterande livsmedel, hygienartiklar och kontorsnära förbrukningsvaror
Beschreibung: Upphandlingen avser inköp av kompletterande livsmedel, hygienartiklar och förbrukningsvaror för kök och personalutrymmen, såsom diskmedel, hushållspapper och liknande. Uppdraget omfattar inköp i butik eller online, med hemleverans där så efterfrågas. Det finns ingen central inköpsfunktion utan inköpen görs lokalt av personal vid respektive enhet.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15000000 Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55521100 Essen auf Rädern, 55900000 Einzelhandelsdienste
5. Los
Los: LOT-0001