2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ennakkoilmoitus: Perustietotekniikkapalvelut
Beschreibung: Tämä on hankintalain 61 § mukainen ennakkoilmoitus, jolla hankintayksikkö voi lyhentää tarjousaikaa avoimessa menettelyssä vähintään 15 päivään ja rajoitetussa menettelyssä sekä neuvottelumenettelyssä vähintään 10 päivään. Yle ei edellytä ennakkoilmoituksen perusteella tarjousten, osallistumishakemusten tai minkään muun asiakirjan lähettämistä. Hankinnasta on julkaistu tietopyyntö maaliskuussa 2026 ja markkinavuoropuhelu on käyty kevään 2026 aikana. Tavoitteena on julkaista hankintailmoitus syksyn 2026 aikana. Hankintamenettelyksi on alustavasti suunniteltu neuvottelumenettelyä tai vaihtoehtoisesti avointa menettelyä, Yle pidättää oikeuden muutoksiin. Kaikki tällä ilmoituksella annetut tiedot ovat alustavia, eivätkä ne sido hankintayksikköä miltään osin. Yleisradio Oy (myöhemmin “Yle”) valmistelee perustietotekniikkapalveluiden kilpailutusta. Hankinnan kohteena on palvelukokonaisuus, johon sisältyvät - loppukäyttäjätukipalvelut mukaanlukien Service Deskin (SD) lähi- ja etätukipalvelut, fyysinen palvelupiste ns. Walk-in Desk sekä kattavat päätelaiteympäristön tuki-, elinkaari ja asiantuntijapalvelut - kattavat käyttö- ja kapasiteetti- sekä konesalien hallintapalvelut - tietoturvapalvelut - pilvipalveluiden- ja identiteetinhallinta - laadukkaat asiantuntijapalvelut. Yle hakee kokonaistoimittajaa, joka toimii ICT:n kumppanina niin uusien palveluiden käyttöönotoissa kuin jo olemassa olevien palveluiden ylläpidossa ja kehittämisessä.
Interne Kennung: YLE20250044
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72253000 Help-Desk und Unterstützungsdienste, 72315000 Datennetzverwaltungs- und -unterstützungsdienste, 72500000 Datenverarbeitungsdienste, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
5. Los
Los: LOT-0000