475522-2025 - Wettbewerb
Polen – Softwarepaket und Informationssysteme – Zakup i wdrożenie rozszerzenia licencji systemu SIEM wraz ze wsparciem producenta
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelZakup i wdrożenie rozszerzenia licencji systemu SIEM wraz ze wsparciem producenta
BeschreibungZamawiający informuje, że w treści niniejszego Ogłoszenia przedstawia jedynie podstawowe informacje o zakresie zamówienia na „Zakup i wdrożenie rozszerzenia licencji systemu SIEM wraz ze wsparciem producenta”. Informacje te mają charakter wstępny, informacyjny. Opis przedmiotu zamówienia odpowiadający wymaganiom art. 400 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320), zwanej dalej "ustawa Pzp", będzie stanowił element SWZ i zostanie przekazany Wykonawcom wraz z zaproszeniem do składania ofert zgodnie z art. 411 ust. 2 ustawy Pzp. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA ROZDZIAŁ 1 - DEFINICJE Dzień roboczy: Każdy dzień od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z kalendarzem Zamawiającego. OPZ: Opis przedmiotu zamówienia. System SIEM: Posiadany przez Zamawiającego System klasy SIEM producenta Splunk Inc. Narzędzie służące do monitorowania bezpieczeństwa w systemach informatycznych poprzez zbieranie, analizę i korelację w czasie rzeczywistym informacji z logów systemowych, urządzeń sieciowych i aplikacji. Wdrożenie: Wykonanie usługi specjalistycznej polegającej w szczególności na zainstalowaniu przedmiotu zamówienia oraz zapewnienie dostosowania lub modyfikacji obecnego środowiska Zamawiającego, w sposób umożliwiający wykorzystanie pełnej przepustowości licencyjnej, zgodnie z najlepszymi praktykami producenta oprogramowania. Wykonawca: Wybrany w toku postępowania podmiot realizujący przedmiot zamówienia. Zamawiający/ ZUS: Zakład Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w 01-748 Warszawie przy ul. Szamockiej 3, 5. ROZDZIAŁ 2 - Przedmiot zamówienia 2.1. Dostawa rozszerzonej 24 miesięcznej subskrypcji Systemu SIEM - zwiększającej wolumen obsługiwanych danych do 1TB/dzień wraz ze standardową Usługą usługą Wsparcia producenta oprogramowania na zasadach określonych w Rozdziale 5 OPZ. 2.2. Wdrożenie subskrypcji, o której mowa w pkt. 2.1. lub dostawa i wdrożenie rozwiązania równoważnego na warunkach określonych w Rozdziale 6 OPZ, tj. obejmującego wszystkie wymagane subskrypcje wraz ze wsparciem producenta (wraz ze sprzętem oraz oprogramowaniem) oraz zapewnienie dostosowania lub modyfikacji obecnego środowiska Zamawiającego do wskazanego wolumenu. Nazwa posiadanej przez Zamawiającego subskrypcji oraz szczegółowa konfiguracja infrastruktury podlega przepisom ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2024 r., poz. 632) w związku z nadaniem tym danym klauzuli zastrzeżone przez osobę, o której mowa w art. 6 tejże ustawy. Jeśli zajdzie konieczność udostępnienia informacji chronionych Zamawiającego związanych z OPZ zostaną one przekazane Wykonawcy, który zostanie zaproszony do złożenia oferty, po podpisaniu Umowy o poufności. ROZDZIAŁ 3 – Termin wykonania zamówienia 3.1. Rozszerzona subskrypcja Systemu SIEM lub subskrypcja równoważna wraz z usługą wsparcia producenta obowiązywać będzie przez okres 24 miesięcy od daty odbioru Wdrożenia, wskazanej w podpisanym bez zastrzeżeń Protokole odbioru Wdrożenia. 3.2. Wdrożenie rozszerzonej subskrypcji Systemu SIEM lub rozwiązania równoważnego musi nastąpić w terminie do 90 dni od daty zawarcia Umowy. 3.3. Wykonanie dokumentacji powykonawczej – w terminie 30 Dni roboczych od daty odbioru Wdrożenia. ROZDZIAŁ 4 - Dostawa i wdrożenie rozszerzonej subskrypcji Systemu SIEM lub subskrypcji równoważnej 4.1.Wykonawca dostarczy wraz z kluczami licencyjnymi warunki licencyjne producenta oprogramowania w formie elektronicznej w języku polskim, a jeżeli takie są niedostępne – w języku angielskim. 4.2. Wykonawca oświadcza, że dostarczone subskrypcje są wolne od wad oraz oprogramowania szkodliwego i szpiegującego, a także są zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem. 4.3. Wszystkie czynności Wykonawcy składające się na Wdrożenie muszą uwzględniać charakterystykę środowiska Systemu SIEM u Zamawiającego, w tym obecnie eksploatowane rozwiązanie. 4.4. Wykonawca zobowiązany jest zapewnić we własnym zakresie zasoby subskrypcyjne i licencyjne w okresie Wdrożenia. 4.5. Wdrożenie składa się z następujących etapów: 4.5.1. przygotowanie do Wdrożenia; 4.5.2. Wdrożenie właściwe; 4.5.3. odbiór Wdrożenia. 4.6. W ramach każdego z etapów Wdrożenia, Wykonawca zobowiązany jest do: 4.6.1. koordynowania prac; 4.6.2. ustalenia harmonogramu prac; 4.6.3. współpracy z administratorami Systemu SIEM Zamawiającego; 4.6.4. udziału w spotkaniach z administratorami Zamawiającego. 4.7. W ramach przygotowania do Wdrożenia Wykonawca zobowiązany jest do: 4.7.1. zaplanowania parametrów Systemu SIEM; 4.7.2. zaplanowania konfiguracji połączeń, przy współpracy z administratorami ZUS, z uwzględnieniem: 4.7.2.1. konfiguracji finalnej; 4.7..2.2. konfiguracji dla testów. Ze względu na ograniczoną liczbę znaków dalszy ciąg informacji dotyczących OPZ w punkcie 2.1.2 Ogłoszenia
Interne Kennung993200.271.134.2025-DZP
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des Verfahrens1. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wyłącznie Wykonawcy, którzy mają siedzibę albo miejsce zamieszkania w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub państwie, z którym Unia Europejska lub Rzeczypospolita Polska zawarła umowę międzynarodową dotyczącą zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. 2. Wykonanie zamówienia wiąże się z przetwarzaniem informacji niejawnych o klauzuli tajności „zastrzeżone". Na Wykonawcy ciąży obowiązek zapewnienia ochrony informacji niejawnych uzyskanych w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia oraz po jego zakończeniu, w sposób określony w przepisach o ochronie informacji niejawnych. 3. Udział Wykonawców w postępowaniu będzie wymagał zapoznania się z informacjami o klauzuli „zastrzeżone”. Realizacja zamówienia będzie wymagała zapoznania się z informacjami o klauzuli „zastrzeżone”. W związku z powyższym Zamawiający będzie weryfikował zdolność Wykonawcy do ochrony informacji niejawnych o klauzuli tajności minimum „zastrzeżone", zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 756 z późn. zm.). 4. Zamawiający na etapie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu będzie wymagał wykazania ww. zdolności od Wykonawcy, w tym każdego z Wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie oraz wykazania, iż podmioty te posiadają: 1) zdolność do ochrony informacji niejawnych i ich przetwarzania o klauzuli tajności minimum „zastrzeżone”, zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 756 z późn. zm.); 2) akredytowane co najmniej jedno stanowisko komputerowe przeznaczone do przetwarzania informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone”; 3) Pełnomocnika ds. Ochrony Informacji Niejawnych (OIN); 4) pracowników z upoważnieniami uprawniającymi do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone” lub poświadczeniami bezpieczeństwa oraz z aktualnymi zaświadczeniami o odbytym szkoleniu w zakresie ochrony informacji niejawnych. 5. Na drugim etapie postępowania Zamawiający będzie wymagał złożenia wraz z ofertą oświadczenia Wykonawcy o zobowiązaniu wszystkich podwykonawców do ochrony informacji niejawnych, które pozyskają w trakcie postępowania lub w trakcie realizacji zamówienia. 6. Strona internetowa prowadzonego postępowania: https://zus.ezamawiajacy.pl/. Strona internetowa, na której udostępniane będą zmiany, wyjaśnienia treści Wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oraz wymiana informacji, przekazywanie dokumentów lub oświadczeń, innych dokumentów zamówienia bezpośrednio związanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia, odbywa się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej zapewnionych przez Platformę zakupową, umożliwiającą obsługę procesu udzielania zamówień publicznych za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej: https://zus.ezamawiajacy.pl/. 7. Postępowanie oznaczone jest znakiem 993200.271.134.2025-­DZP i Wykonawcy winni we wszelkich kontaktach z Zamawiającym powoływać się na wyżej podane oznaczenie. 8. Przeglądanie i pobieranie publicznej treści dokumentacji postępowania nie wymaga posiadania konta na Platformie zakupowej, ani logowania do Platformy zakupowej. 9. Podane przez Wykonawcę w ofercie szczegółowe dane dotyczące oferowanego produktu (np. part number) muszą posiadać klauzulę „zastrzeżone” w rozumieniu ustawy o ochronie informacji niejawnych, pod rygorem odrzucenia oferty. 10. Zamawiający odrzuci wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożony przez Wykonawcę, który ma siedzibę albo miejsce zamieszkania w innym państwie niż państwa Unii Europejskiej oraz państwa objęte Porozumieniem Światowej Organizacji Handlu w sprawie zamówień rządowych i innymi umowami międzynarodowymi gwarantującymi na zasadzie wzajemności i równości dostęp do rynku zamówień publicznych, których stroną jest Unia Europejska.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72263000 Software-Implementierung, 72266000 Software-Beratung, 72267000 Software-Wartung und -Reparatur, 72611000 Technische Computerunterstützung
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungKontynuacja informacji z w pkt 2.1.2. Ogłoszenia. 5.8. Oczekiwane poziomy wsparcia producenta, co najmniej: 5.8.1. poziom 1 – krytyczny wpływ na działanie systemu SIEM. Nie jest możliwa praca produkcyjna, obejście nie jest dostępne; 5.8.2. poziom 2 – mające istotny wpływ na działanie systemu SIEM. Możliwa jest praca produkcyjna ale nie działają poszczególne funkcje; 5.8.3. poziom 3 – problemy o niskim priorytecie, zdarzenia pomniejsze, nie mając bezpośredniego wpływu na działanie Systemu SIEM. 5.9. Podstawowym kanałem komunikacji służącym do obsługi zgłoszeń awarii, będzie wymiana komunikatów przy użyciu dedykowanego portalu producenta oraz korespondencji e-mailowej. Oczekiwane czasy odpowiedzi na zgłoszenie problemu, co najwyżej: 5.9.1. zdarzenie krytyczne (nie jest możliwa praca produkcyjna, obejście nie jest dostępne) – do 4h; 5.9.2. zdarzenie istotne (możliwa jest praca produkcyjna ale nie działają poszczególne funkcje) – do 24 godzin; 5.9.3. zdarzenie o niskim priorytecie (pozostałe nie mieszczące się w wyższych kategoriach) – 48 godzin. 5.10. O poziomie zgłoszenia problemu decyduje Zamawiający. ROZDZIAŁ 6 - Warunki równoważności. Szczegółowe informacje dotyczące rozwiązania równoważnego zawarto w pkt 6.1 ­- 6.11.80.6. Ze względu na ograniczoną liczbę znaków w Ogłoszeniu, uniemożliwiającą zamieszczenie pełnej treści OPZ szczegółowe postanowienia zawarte w pkt 6.1 ­- 6.11.80.6. zawarto w Załączniku nr 14 do Wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. ROZDZIAŁ 7 - Wymagania techniczne i bezpieczeństwa dla przedmiotu zamówienia – dla rozszerzonej subskrypcji Systemu SIEM i rozwiązania równoważnego. 7.1. Komunikacja użytkownika z systemem SIEM lub rozwiązaniem równoważnym musi odbywać się przy użyciu izolowanej sesji RDP systemu klasy PAM oraz przy użyciu eksploatowanej przez Zamawiającego przeglądarki: Microsoft Edge, Google Chrome, lub Mozilla Firefox posiadającej aktualne wsparcie producenta (obejmujące wymagane aktualizacje). 7.2. Nie jest dopuszczalne wymaganie instalacji jakiegokolwiek dedykowanego oprogramowania klienckiego na stacjach roboczych użytkowników w tym wtyczek i środowisk uruchomieniowych w rodzaju Adobe Flash, Java lub Microsoft Silverlight lub podobnych. 7.3. Rozwiązanie musi posiadać możliwość uwierzytelniania poprzez zewnętrzne serwery: Active Directory lub RADIUS lub LDAP. 7.4. Każdy Administrator administrator rozwiązania musi posiadać indywidualne konto, pozwalające na jego jednoznaczną identyfikację. 7.5. System SIEM lub rozwiązanie równoważne musi utrzymywać szczegółowy log audytowy rejestrujący, co najmniej następujące operacje administratorów – logowanie/wylogowanie, uruchamiane zapytania i zmiany konfiguracji systemu. 7.6. System SIEM lub rozwiązanie równoważne musi posiadać zaimplementowane mechanizmy automatycznej kontroli własnego stanu oraz alarmowania w przypadku wykrytych nieprawidłowości (ang. healthcheck). 7.7. System SIEM lub rozwiązanie równoważne musi umożliwiać uwierzytelnianie i szyfrowanie połączenia między komponentami systemu. ROZDZIAŁ 8 - Wykonanie dokumentacji powykonawczej 8.1. W przypadku rozbudowy obecnego systemu SIEM Wykonawca zaktualizuje posiadaną przez Zamawiającego dokumentację powykonawczą oraz procedury administracyjne. 8.2. W przypadku wdrożenia systemu równoważnego, Wykonawca wykona i dostarczy Zamawiającemu, kompletną dokumentację powykonawczą rozwiązania równoważnego, zawierającą dokładny opis montażu, instalacji i konfiguracji zainstalowanych komponentów rozwiązania równoważnego, zrzuty ekranów, schematy logiczne, konfiguracje dotyczącą urządzeń i oprogramowania będących przedmiotem prac w zakresie realizacji przedmiotu zamówienia oraz dokumentację zawierającą niezbędne procedury administracyjne. 8.3. Dokumentacja powykonawcza Systemu SIEM lub rozwiązania równoważnego zostanie wykonana w terminie 30 Dni roboczych od daty odbioru Wdrożenia. 8.4. Wykonawca opracuje „Dokumentację administratora”, stanowiącą załącznik do Dokumentacji Powykonawczej Systemu SIEM lub rozwiązania równoważnego, która będzie zawierać, co najmniej: 8.4.1. procedury działań administracyjnych takich jak: 8.4.1.1. wykonanie aktualizacji oprogramowania typu firmware; 8.4.1.2. wykonanie aktualizacji oprogramowania aplikacyjnego; 8.4.1.3. kolejność wykonywania aktualizacji poszczególnych komponentów Systemu; 8.4.2. metody i narzędzia diagnostyki poprawności działania Systemu; 8.4.3. procedury okresowych/planowanych działań administracyjnych, takich jak backup i archiwizacja danych; 8.4.4. procedurę włączenia i wyłączenia całości dostarczanego sprzętu w przypadku prac planowych; 8.4.5. procedurę przywracania systemu SIEM lub rozwiązania równoważnego z kopii zapasowej. 8.5. Dokumentacja powykonawcza Systemu SIEM lub rozwiązania równoważnego musi posiadać spis treści, metrykę dokumentu (zawierającą informacje o numerze umowy; kierowniku projektu; tytule dokumentu; wersji dokumentu; dacie zmiany wersji dokumentu; statusie dokumentu (roboczy/ gotowy /zatwierdzony); uwagach) oraz będzie napisana w języku polskim. Ze względu na ograniczoną liczbę znaków ciąg dalszy informacji dotyczących OPZ w pkt 5.1.6. Ogłoszenia.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72611000 Technische Computerunterstützung, 72263000 Software-Implementierung, 72266000 Software-Beratung, 72267000 Software-Wartung und -Reparatur