476387-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Opgradering af WiFi-forbindelser på Region Sjællands sygehuse (Infrastruktur)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOpgradering af WiFi-forbindelser på Region Sjællands sygehuse (Infrastruktur)
BeschreibungFormålet med entreprisen er at etablere en ensartet, robust og fremtidssikret WiFi-infrastruktur på tværs af Region Sjællands sygehuse. Som led i denne indsats gennemfører bygherren en entreprise, der omfatter installation af WiFi-access points (AP), tilhørende kabeltræk fra enhederne til nærmeste krydsfelt samt etablering af køling i krydsfelterne. For yderligere information, se udbudsdokumenterne. Der er tale om en genudbud i forlængelse af det annullerede udbud med ID 836937-2025 i TED
Interne KennungPRJ-2024-00926
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensOrdregiver vil udvælge op til 4 egnede deltagere, som imødekommer udvælgelseskriterierne som angivet i udbudsbetingelserne. Ordregiver anvender udbud med forhandling med henvisning til Udbudslovens § 61, stk. 1, litra c, da entreprisen er langvarig, spænder over flere eksisterende fysiske lokationer, skal tage hensyn til bygherrens igangværende forretning samt stiller væsentlige krav til materialernes kvalitet og personalets certificering i den forbindelse. Endvidere har ordregiver annulleret et tidligere udbud, hvor det ikke førte til at indgå en kontrakt.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45311000 Installation von Elektroanlagen, 45314000 Installation von Fernmeldeanlagen, 45314300 Kabelinfrastruktur, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten, 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen
5. Los
LosLOT-0000