476577-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Durchführbarkeitsstudie, Beratung, Analyse – SERVICII DE PROIECTARE – Reactualizare Studiu de Fezabilitate si elaborare Proiect Tehnic al obiectivului de investitii: "LUCRARI DE APARARE IMPOTRIVA INUNDATIILOR IN BAZINUL HIDROGRAFIC CASIMCEA", JUDETUL CONSTANTA
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: SERVICII DE PROIECTARE – Reactualizare Studiu de Fezabilitate si elaborare Proiect Tehnic al obiectivului de investitii: "LUCRARI DE APARARE IMPOTRIVA INUNDATIILOR IN BAZINUL HIDROGRAFIC CASIMCEA", JUDETUL CONSTANTA
Beschreibung: Obiectivul este realizarea documentatiei tehnico-economice pentru Reactualizare a Studiului de Fezabilitate, Proiect Tehnic, Caiete de sarcini și asistență tehnică din partea proiectantului pe durata execuției lucrărilor pentru obiectivul de investitii “Lucrări de apărare împotriva inundaţiilor în bazinul hidrografic Casimcea, jud. Constanţa”, cu scopul reducerii gradului de risc la inundatii in conformitate cu prevederile stabilite prin Strategia Nationala de Management a Riscului la Inundatii pe termen mediu si lung. Rezultate asteptate: Scopul aplicării prezentei proceduri este contractarea serviciilor de proiectare – Reactualizare a Studiului de Fezabilitate, Proiect Tehnic, Caiete de sarcini și asistență tehnică din partea proiectantului pe durata execuției lucrărilor pentru obiectivul de investitii “Lucrări de apărare împotriva inundaţiilor în bazinul hidrografic Casimcea, jud. Constanţa”. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor - 20 Termenul de raspuns la solicitarile de clarificări este in a 11-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 23877359_2026_PAAPD1629112
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71241000 Durchführbarkeitsstudie, Beratung, Analyse
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectivul achizitiei este: Reactualizare a Studiului de Fezabilitate, Proiect Tehnic, Caiete de sarcini și asistență tehnică din partea proiectantului pe durata execuției lucrărilor pentru obiectivul de investitii “Lucrări de apărare împotriva inundaţiilor în bazinul hidrografic Casimcea, jud. Constanţa”, conform caietului de sarcini. Se vor presta urmatoarele servicii: Etapa I : - Elaborare documentație tehnico-economică faza Reactualizare Studiu de Fezabilitate și a studiilor necesare (studii topografice, geotehnice, hidrologice, etc), în conformitate cu legislația română în vigoare; - Efectuarea expertiza tehnică pentru lucrările existente de către expert tehnic atestat în conformitate cu Ordinul 2264/2018 pentru domeniul A7, B5 ; - Elaborarea documentațiilor necesare obținerii Certificatul de Urbanism; - Elaborarea documentatiilor necesare obținerii avizelor/acodurilor solicitate în Certificatul de Urbanism; - Elaborarea documentatiilor solicitate în cadrul procedurii de mediu; - Susținerea documentaţiilor tehnico-economice în Comisiile Tehnico-Economice Administrația Bazinală de Dodrogea-Litoral, Administrația Națională “Apele Romane”, Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, Interministerial. - Reactualizarea devizului general, la solicitarea achizitorului, pe toată durata de derulare a contractului; - Documentații tehnice privind exproprierea terenurilor ocupate de lucrări pentru cauze de utilitate publică întocmite conform prevederilor legale (dacă este cazul). Etapa a II-a - Elaborare documentație tehnico-economică fazele P.T.E., D.E., PAC, PAD, POE și verificare tehnică de specialitate a proiectului pentru fiecare tip de lucrare / specialitate; - Studiile de teren (topografice, hidraulice, geotehnice, etc); - Elaborarea documentațiilor pentru obținerea tuturor avizelor/ autorizațiilor necesare, inclusiv Autorizația de Construire; - Elaborarea Planului General de Securitate și Sănătate în Muncă; - Reactualizarea anuală a Devizului General; - Asistență tehnică din partea proiectantului în faze determinante si pe parcursul execuției lucrarilor de constructii; Etapa a III-a - În perioada de execuţie a lucrărilor, Prestatorul va asigura serviciile de asistenţă tehnică în vederea soluționării unor situații neprevăzute prin proiect sau adaptări ale soluțiilor proiectate la situația din teren. - Prestatorul este obligat să întocmească documentația care intră în componența cărţii tehnice a construcției, inclusiv proiectul tehnic de execuţie actualizat la data finalizării lucrărilor - "as built", dispoziţiile de șantier, procesele-verbale de lucrări ascunse, procesele-verbale de control în faze determinante, precum şi orice alt document aferent proiectării şi execuţiei lucrărilor conf. Art.15 alin.3 litera d din Hotararea 343/2017 – Regulamentul de receptie a lucrarilor de constructii si instalatii aferente acestora.
Interne Kennung: 1