See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Elektronisk nøglesystem
Beschreibung: Horsens Kommune forbereder et kommende udbud af et elektronisk nøglesystem og nødkald til ældreplejen og ønsker som led heri at gennemføre en markedsdialog med relevante leverandører. Markedsdialogen er målrettet leverandører af elektroniske nøglesystemer samt leverandører, der kan levere både elektroniske nøglesystemer og nødkaldsløsninger. Baggrund: Horsens Kommune anvender digitale løsninger, der understøtter hjemmeplejens og plejecentrenes opgaveløsning og bidrager til tryghed, sikkerhed og effektive arbejdsgange for både borgere og medarbejdere. Kommunen anvender i dag et elektronisk nøglesystem, der giver medarbejdere og samarbejdspartnere sikker digital adgang til borgeres hjem i forbindelse med levering af pleje- og omsorgsydelser. Løsningen erstatter fysiske nøgler og omfatter blandt andet elektroniske låseenheder, administrationssystem, adgangsgivende enheder samt tilhørende drift og support. Løsningen skal understøtte en sikker, effektiv og fleksibel adgang til borgernes hjem og være enkel at administrere og anvende i den daglige drift. Kommunen anvender desuden nødkaldsløsninger på plejecentre, i øvrige døgnbemandede tilbud og – i relevant omfang – hos borgere med behov for tryghedsskabende teknologi. Nødkaldsløsningerne understøtter borgernes mulighed for at tilkalde hjælp og medarbejdernes håndtering af nødkald, alarmer og øvrige hændelser, hvor der er behov for hurtig respons. Løsningerne omfatter blandt andet nødkaldsenheder, sensorer, alarmhåndtering og tilhørende administrationsfunktioner. Begge løsningsområder understøtter centrale arbejdsgange på ældreområdet og anvendes af mange af de samme medarbejdere i den daglige opgaveløsning. Løsningerne indgår samtidig i samspil med kommunens øvrige velfærdsteknologiske løsninger og relevante it-systemer. Formål: Formålet med markedsdialogen er at kvalificere den kommende anskaffelse og den overordnede udbudsstrategi samt at opnå et bedre grundlag for udarbejdelsen af udbudsmaterialet. Kommunen ønsker blandt andet markedets input til: - markedets løsninger og udvikling på området, - funktionelle muligheder og behov i moderne elektroniske nøglesystemer og nødkaldsløsninger, - implementering, drift, support og service, - integrationsmuligheder med kommunens øvrige velfærdsteknologiske løsninger, - kontraktmæssige og kommercielle forhold, der kan understøtte en hensigtsmæssig anskaffelse - øvrige forhold, som markedet vurderer, er væsentlige for at sikre et konkurrencedygtigt og fremtidssikret udbud. Som en del af markedsdialogen ønsker Horsens Kommune desuden at kvalificere beslutningen om den fremtidige udbudsstrategi. Kommunen overvejer blandt andet, om elektronisk nøglesystem og nødkaldsløsninger mest hensigtsmæssigt bør udbydes samlet eller hver for sig. Kommunen ønsker derfor leverandørernes input til mulighederne for at byde på henholdsvis en samlet løsning og en løsning alene vedrørende elektronisk nøglesystem samt til, hvordan de forskellige modeller vurderes at påvirke konkurrencen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung