2. Verfahren
Verfahren
Titel: EU-udbud af rammeaftaler vedrørende kemiske laboratorieanalyser af miljøfarlige forurenende stoffer i marint sediment, i marine og ferske fisk, samt i marine muslinger
Beschreibung: Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø udbyder tre rammeaftaler vedrørende kemiske laboratorieanalyser af miljøfarlige forurenende stoffer i marint sediment, i marine og ferske fisk, samt i marine muslinger. Udbuddet er opdelt i 3 rammeaftaler: •Delaftale Ea – Miljøfarlige forurenende stoffer i marint sediment •Delaftale Eb - Miljøfarlige forurenende stoffer i marine og ferske fisk •Delaftale Ec – Miljøfarlige forurenende stoffer i marine muslinger Tilbudsgiver kan afgive tilbud på en eller flere rammeaftaler, og tilbudsgiver kan blive tildelt en eller flere rammeaftaler. Såfremt tilbudsgiver ønsker at byde på flere rammeaftaler, skal tilbudsgiver fremsende et tilbud pr. rammeaftale. Leverandøren skal stå for levering af emballage, afhentning af prøver, transport, analyse og rapportering m.v., som beskrevet i Kravspecifikationen (bilag 1). Den enkelte rammeaftale træder i kraft, når den er underskrevet af begge parter og er gældende til den 31. december 2027, med mulighed for forlængelse i yderligere 2 gange ét år. Rammeaftalernes samlede forventede værdi er opgjort til 38,5 mio. kr. ekskl. moms. Rammeaftalernes samlede maksimale værdi er opgjort til 57,8 mio. kr. ekskl. moms.
Vorherige Bekanntmachung: 281017-2026
Interne Kennung: 704423
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter udelukkende én tilbudsfase.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71900000 Labordienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 64120000 Kurierdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Rammeaftale Ea – Miljøfarlige forurenende stoffer i marint sediment
Beschreibung: Rammeaftalen vedrører udførelse af kemiske laboratorieanalyser af miljøfarlige forurenende stoffer i marint sediment. Rammeaftalens forventede værdi er opgjort til 3,7 mio. kr. ekskl. moms. Rammeaftalens maksimale værdi er opgjort til 5,6 mio. kr. ekskl. moms. Rammeaftalen træder i kraft, når den er underskrevet af begge parter og er gældende til den 31. december 2027, med mulighed for forlængelse i yderligere 2 gange ét år.
Interne Kennung: 704424
Los: LOT-0002
Titel: Rammeaftale Eb – Miljøfarlige forurenende stoffer i marine og ferske fisk
Beschreibung: Rammeaftalen vedrører udførelse af kemiske laboratorieanalyser af miljøfarlige forurenende stoffer i marine og ferske fisk. Rammeaftalens forventede værdi er opgjort til 30,2 mio. kr. ekskl. moms. Rammeaftalens maksimale værdi er opgjort til 45,3 mio. kr. ekskl. moms. Rammeaftalen træder i kraft, når den er underskrevet af begge parter og er gældende til den 31. december 2027, med mulighed for forlængelse i yderligere 2 gange ét år.
Interne Kennung: 704425
Los: LOT-0003
Titel: Rammeaftale Ec – Miljøfarlige forurenende stoffer i marine muslinger
Beschreibung: Rammeaftalen vedrører udførelse af kemiske laboratorieanalyser af miljøfarlige forurenende stoffer i marine muslinger. Rammeaftalens forventede værdi er opgjort til 4,6 mio. kr. ekskl. moms. Rammeaftalens maksimale værdi er opgjort til 6,9 mio. kr. ekskl. moms. Rammeaftalen træder i kraft, når den er underskrevet af begge parter og er gældende til den 31. december 2027, med mulighed for forlængelse i yderligere 2 gange ét år.
Interne Kennung: 704426