47826-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten – Børneuniverset i Stærekassen - Udbud af fagentrepriser E5.1 VVS arbejder og E5.4 CTS arbejder
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Børneuniverset i Stærekassen - Udbud af fagentrepriser E5.1 VVS arbejder og E5.4 CTS arbejder
Beschreibung: Byggesagen omfatter arbejder på Det Kongelige Teaters Nye Scene, benævnt Stærekassen, som forberedelse til bygningens fremtidige funktion som Børneunivers – et eksperimentarium som gennem leg og oplevelser skal introducere børn til teatrets magi og give dem indblik i de mange håndværk i og bag kunsten. Fra kostumer over scenografi, lys og lyd til rekvisitter, arbejdet med kroppen, instrumenter, sang, dans og historiefortælling. Byggesagens adresse er August Bournonvilles Passage 5, 1055 København Matrikel nr.: 328, Øster Kvarter København Bygningen har et nettoareal på ca. 3.500 m². Bygningen fremstår i 9 etager og kælder. De 4 øverste etager benyttes af Balletskolen. Skolen vil være i drift under udførelsen. Udbudsproceduren omfatter fagentrepriser for VVS-arbejder og CTS-arbejder.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Udbud sker med hasteprocedure begrundet i byggetilladelsens snarlige udløb. Forsinkelse ift. at indhente tilbud er forårsaget af prækvalifikation hvor der ikke er modtaget tilstrækkeligt antal ansøgninger, prissætning ved første udbud, efterfølgende nødvendig besparelsesrunde og at der ved genudbud efter besparelser, i første forsøg var for få som søgte prækvalifikation.
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbud af fagentrepriser for VVS arbejder og CTS arbejder i forbindelse med projektet Børneuniverset i Stærekassen.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: E5.1 VVS arbejder
Beschreibung: Delkontrakten vedrører VVS arbejder i forbindelse med indvendig ombygning af Stærekassen
Interne Kennung: E5.1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45212350 Gebäude von besonderer historischer oder architektonischer Bedeutung
Optionen:
Beschreibung der Optionen: E5.1.O1 Ombygning af toiletgruppe S.18 med toiletter S.15, S.17, S.20 udføres ikke.
Los: LOT-0002
Titel: E5.4 CTS arbejder
Beschreibung: Delkontrakten vedrører CTS arbejder i forbindelse med indvendig ombygning af Stærekassen
Interne Kennung: E5.4