2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud af indkøb og levering af dentale forbrugsartikler og håndinstrumenter
Beschreibung: Genudbuddet omhandler dentale forbrugsartikler og håndinstrumenter til Børne- og Ungdomstandplejen samt Voksentandplejen i Københavns Kommune. Børne- og Ungdomstandplejen, der er en del af kommunens Børne- og Ungdomsforvaltning, tilbyder forebyggende tandpleje, tandeftersyn og behandling til ca. 137.000 børn og unge i alderen 0-21 år. Børne- og Ungdomstandplejen består af 26 klinikker, inkl. tre tandreguleringsklinikker og fire specialtandklinikker, fordelt i hele kommunen. I alt har Børne- og Ungdomstandplejen omkring 350 medarbejdere, som tæller tandlæger, specialtandlæger, tandplejere, klinikassistenter samt administrativt personale. Voksentandplejen i Københavns Kommune er en del af Sundheds- og Omsorgsforvaltningen. Voksentandplejen er opdelt i henholdsvis Omsorgstandplejen og Specialtandplejen og har som mål at tilbyde ældre og handicappede borgere i Københavns Kommune service og behandlingsmulighed inden for tandpleje. Voksentandplejen består af i alt 12 tandlægeklinikker. Kommunens i alt 38 tandlægeklinikker varetager selv indkøb og varemodtagelse af dentale forbrugsartikler. Udbuddet omfatter levering af forbrugsartikler til tandbehandling, forebyggelse og tandplejeartikler inden for følgende produktkategorier: 1) Aftryk, 2) Bonding, emalje og dentin, 3) Bor, 4) Cementering, 5) Desinfektion og sterilisation, 6) Endodonti, 7) Engangsartikler, 8) Forebyggelse (profylakse), 9) Fyldningshjælpemidler, 10) Fyldningsmaterialer, 11) Injektion, 12) Instrumenter, hånd, 13) Legetøj (små gaver), 14) Provisorier og 15) Røntgen. Udbuddet gennemføres som et sortimentsudbud.
Interne Kennung: 25-2094
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet bliver gennemført som offentligt udbud i henhold til udbudsloven afsnit II. Udbuddet er et genudbud, idet Ordregiver har konstateret, at betingelserne for evalueringen ikke har været retvisende.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33141800 Zahnärztliches Verbrauchsmaterial
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte, 33110000 Bildgebungsausrüstung für medizinische, zahnärztliche und tiermedizinische Anwendungen, 33130000 Dentalgeräte, 33131000 Zahnärztliche Handgeräte, 33131100 Zahnärztliche Chirurgiegeräte, 33131200 Zahnärztliche Suturnadeln, 33131300 Zahnärztliches Einwegmaterial, 33131500 Zahnärztliche Extraktionsgeräte, 33131600 Zahnärztliche Plombiergeräte, 33133000 Material für Zahnabdrücke, 33134000 Material für Endodontie, 33140000 Medizinische Verbrauchsartikel, 33141420 Operationshandschuhe, 33711700 Artikel und Zubereitungen für die Mund- und Zahnhygiene
5. Los
Los: LOT-0000