2. Verfahren
Verfahren
Titel: Mobiilipäätelaitteet
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat Veikkaus-konsernille ("Veikkaus") mobiilipäätelaitteet sekä niihin liittyvät lisälaitteet, lisätarvikkeet ja palvelut, jotka on tarkemmin määritelty tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä 1 Hankinnan kohteen kuvaus ja liitteessä 2 Hankittavat tuotteet ja vähimmäisvaatimukset. Puitejärjestelyn enimmäisarvo ja arvioitu arvo on 876 494 euroa (alv 0 %). Puitejärjestely ei sisällä minimi ostovelvoitetta tai Toimittajalle yksinoikeutta toteuttaa palvelua Veikkaus-konsernille. Veikkaus hakee yhtä puitesopimuskumppania sopimuskaudelle ja puitejärjestely on tarkoitus saattaa voimaan arviolta syyskuussa 2026 ja perussopimuskausi on voimassa kaksi (2) vuotta sopimuksen allekirjoittamisesta. Sopimukseen sisältyy lisäksi kaksi (2) yhden (1) vuoden optiokautta.
Interne Kennung: 617506
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintaan sovelletaan julkisia hankintoja koskevaa lainsäädäntöä. ALIHANKINTA Hankinnan toteuttamisessa voi käyttää alihankintaa. Sopimus tehdään sen toimittajan (yrityksen) kanssa, jonka nimissä tarjous on tehty. Kyseinen toimittaja on vastuussa kaikista sopimuksen mukaisista velvoitteista myös silloin, kun se käyttää alihankkijoita. Alihankintasuhteisiin liittyvät ehdot on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevissa sopimusehdoissa. Alihankkijat on nimettävä tarjouksessa. MUIDEN TAHOJEN VOIMAVAROIHIN VETOAMINEN, eli nk. voimavarayksikkö. Tarjoaja tai ryhmittymä voi käyttää hankinnan toteuttamiseen muiden yritysten voimavaroja. Tällaisia voimavaroja voivat olla esimerkiksi: 1) alihankkija referenssit hankinnan kohteena olevien palveluiden toimittamisesta edellyttäen, että kyseinen alihankkija nimetään ja setulee tosiasiallisesti myös osallistumaan hankinnan toteuttamiseen; 2) alihankkijan palveluksessa olevan henkilöstön ammatillinen pätevyys edellyttäen, että henkilöt tosiasiallisesti osallistuvat hankinnan toteuttamiseen; tai 3) alihankkijan taloudelliseen tilanteeseen ja rahoitukselliseen asemaan liittyvät voimavarat. TARJOUKSEN JÄTTÄMINEN RYHMITTYMÄNÄ Toimittajat saavat tehdä tarjouksia tai ilmoittautua ehdokkaaksi ryhmittymänä. Ryhmittymillä tarkoitetaan toimittajien yhteistyötä hankintasopimuksen saamiseksi. Ryhmittymän kaikki jäsenet vastaavat ryhmittymän sopimusvelvoitteista yhteisvastuullisesti. Ryhmittymä voi olla esimerkiksi tilapäinen yhteenliittymä. Hankintayksikkö voi vaatia kirjallisen selvityksen ryhmittymän jäsenten välisistä sitoomuksista. Myös ryhmittymä voi käyttää yllä kuvattua voimavara-alihankintaa. Tarjoajien tulee huomioida kilpailulain säännökset kilpailijoiden välisestä yhteistyöstä. Kielletyn kilpailunrajoituksen tunnusmerkistö voi täyttyä, mikäli kapasiteetiltaan suuret kilpailevat yritykset tekevät yhteistarjouksen tilanteessa, jossa yritysten kapasiteetti olisi riittänyt itsenäisten tarjousten tekemiseen. TARJOUSTEN KÄSITTELY Ennen tarjousten vertailua arvioidaan, täyttävätkö tarjoajat tarjouspyynnössä asetetut soveltuvuusvaatimukset. Tarjoajien alustava soveltuvuuden tarkastaminen tehdään tarjouksessa annettujen tietojen sekä tarjoajilta mahdollisesti pyydettävien selvitysten perusteella. Tarjouskilpailusta suljetaan tarjoaja, joka ei täytä asetettuja soveltuvuusvaatimuksia. Tarjouskilpailusta suljetaan tarjoaja, jota rasittaa hankintalain 80 §:n mukainen poissulkemisperuste. Tarjouskilpailun ulkopuolelle voidaan sulkea tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä tarkoitettu muu poissulkemisperuste. Hankintayksikkö tarkastaa ESPD:llä annetut tiedot viranomaisrekistereistä tai tarvittaessa vaatii tarjouskilpailun voittajalta/voittajilta soveltuvuusvaatimusten täyttämiseen liittyvät selvitykset. Lisäksi voittajalta/voittajilta vaaditaan rikosrekisteriotteet edellä mainittujen pakollisten poissulkuperusteiden selvittämiseksi. Tarjottujen tavaroiden ja palveluiden on oltava tarjouspyynnössä ja sen liitteissä asetettujen vaatimusten mukaisia. Tarjoajan on vastattava kaikkiin kysymyksiin ja liitettävä tarjoukseensa kaikki pyydetyt selvitykset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoukset, jotka eivät ole tarjouspyynnön tai tarjousmenettelyn ehtojen mukaisia. Tarjousten vertailu tehdään kohdissa "Hankinnan kohteen kriteerit" ja "Päätöksenteon perusteet" kuvatulla tavalla. Jos osallistumishakemuksessa tai tarjouksessa olevat tiedot tai asiakirjat ovat puutteellisia tai taikka jotkut asiakirjat tai tiedot puuttuvat, hankintayksiköllä on oikeus, mutta ei velvollisuutta, pyytää tarjoajaa selventämään tai täydentämään tietoja tai asiakirjoja hankintayksikön asettamassa määräajassa.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 32000000 Rundfunk- und Fernsehgeräte, Kommunikations- und Fernmeldeanlagen und Zubehör
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32250000 Mobilfunkgeräte, 50300000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Personalcomputern, Büromaschinen, Fernmeldeanlagen und audiovisuellen Anlagen, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000