2. Verfahren
Verfahren
Titel: Suorahakupalvelut ja siihen liittyvät arviointipalvelut
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Veikkaus-konsernin tarvitsemat suorahakupalvelut ja siihen liittyvät arviointipalvelut. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, varsinkin liitteessä 1 Hankinnan kohteen kuvaus. Hankinta on jaettu kahteen eri osa-alueeseen: 1) Liiketoiminta ja 2) TECH. Tarjoaja voi jättää tarjouksen vain yhteen valitsemaansa osa-alueeseen. Puitejärjestelyn ennakoitu ja enimmäisarvo on 1 912 350 euroa (alv 0%). Puitejärjestely ei sisällä minimi ostovelvoitetta tai Toimittajalle yksinoikeutta toteuttaa palvelua Veikkaus-konsernille. Puitejärjestely on tarkoitus saattaa voimaan arviolta syyskuussa 2026 ja perussopimuskausi on voimassa kaksi (2) vuotta sopimuksen allekirjoittamisesta. Sopimukseen sisältyy lisäksi kaksi (2) yhden (1) vuoden optiokautta. Veikkaus valitsee tarjouskilpailun perusteella kumpaankin osa-alueseen enintään kaksi (2) palveluntuottajaa.
Interne Kennung: 621017
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintaan sovelletaan julkisia hankintoja koskevaa lainsäädäntöä. ALIHANKINTA Hankinnan toteuttamisessa voi käyttää alihankintaa. Sopimus tehdään sen toimittajan (yrityksen) kanssa, jonka nimissä tarjous on tehty. Kyseinen toimittaja on vastuussa kaikista sopimuksen mukaisista velvoitteista myös silloin, kun se käyttää alihankkijoita. Alihankintasuhteisiin liittyvät ehdot on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevissa sopimusehdoissa. Alihankkijat on nimettävä tarjouksessa. MUIDEN TAHOJEN VOIMAVAROIHIN VETOAMINEN, eli nk. voimavarayksikkö. Tarjoaja tai ryhmittymä voi käyttää hankinnan toteuttamiseen muiden yritysten voimavaroja. Tällaisia voimavaroja voivat olla esimerkiksi: 1) Voimavarayksikön taloudelliseen ja rahoitukselliseen asemaan liittyvät voimavarat (liikevaihto, luottoluokitus) 2) Voimavarayksikön referenssit hankinnan kohteena olevien palveluiden aiemmista toimituksista edellyttäen, että kyseinen voimavarayksikkö nimetään ja se tulee tosiasiallisesti myös osallistumaan hankinnan toteuttamiseen. TARJOUKSEN JÄTTÄMINEN RYHMITTYMÄNÄ Toimittajat saavat tehdä tarjouksia tai ilmoittautua ehdokkaaksi ryhmittymänä. Ryhmittymillä tarkoitetaan toimittajien yhteistyötä hankintasopimuksen saamiseksi. Ryhmittymän kaikki jäsenet vastaavat ryhmittymän sopimusvelvoitteista yhteisvastuullisesti. Ryhmittymä voi olla esimerkiksi tilapäinen yhteenliittymä. Hankintayksikkö voi vaatia kirjallisen selvityksen ryhmittymän jäsenten välisistä sitoomuksista. Myös ryhmittymä voi käyttää yllä kuvattua voimavara-alihankintaa. Tarjoajien tulee huomioida kilpailulain säännökset kilpailijoiden välisestä yhteistyöstä. Kielletyn kilpailunrajoituksen tunnusmerkistö voi täyttyä, mikäli kapasiteetiltaan suuret kilpailevat yritykset tekevät yhteistarjouksen tilanteessa, jossa yritysten kapasiteetti olisi riittänyt itsenäisten tarjousten tekemiseen. TARJOUSTEN KÄSITTELY Ennen tarjousten vertailua arvioidaan, täyttävätkö tarjoajat tarjouspyynnössä asetetut soveltuvuusvaatimukset. Tarjoajien alustava soveltuvuuden tarkastaminen tehdään tarjouksessa annettujen tietojen sekä tarjoajilta mahdollisesti pyydettävien selvitysten perusteella. Tarjouskilpailusta suljetaan tarjoaja, joka ei täytä asetettuja soveltuvuusvaatimuksia. Tarjouskilpailusta suljetaan tarjoaja, jota rasittaa hankintalain 80 §:n mukainen poissulkemisperuste. Tarjouskilpailun ulkopuolelle voidaan sulkea tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä tarkoitettu muu poissulkemisperuste. Hankintayksikkö tarkastaa ESPD:llä annetut tiedot viranomaisrekistereistä tai tarvittaessa vaatii tarjouskilpailun voittajalta/voittajilta soveltuvuusvaatimusten täyttämiseen liittyvät selvitykset. Lisäksi voittajalta/voittajilta vaaditaan rikosrekisteriotteet edellä mainittujen pakollisten poissulkuperusteiden selvittämiseksi. Tarjottujen tavaroiden ja palveluiden on oltava tarjouspyynnössä ja sen liitteissä asetettujen vaatimusten mukaisia. Tarjoajan on vastattava kaikkiin kysymyksiin ja liitettävä tarjoukseensa kaikki pyydetyt selvitykset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoukset, jotka eivät ole tarjouspyynnön tai tarjousmenettelyn ehtojen mukaisia. Tarjousten vertailu tehdään kohdissa "Hankinnan kohteen kriteerit" ja "Päätöksenteon perusteet" kuvatulla tavalla. Jos osallistumishakemuksessa tai tarjouksessa olevat tiedot tai asiakirjat ovat puutteellisia tai taikka jotkut asiakirjat tai tiedot puuttuvat, hankintayksiköllä on oikeus, mutta ei velvollisuutta, pyytää tarjoajaa selventämään tai täydentämään tietoja tai asiakirjoja hankintayksikön asettamassa määräajassa.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79600000 Personaleinstellung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Liiketoiminta
Beschreibung: Hankinnan kohde osa-alueen 1: Liiketoiminta osalta on kuvattu tarkemmin liitteessä 1 Hankinnan kohteen kuvaus. Veikkaus valitsee tarjouskilpailun perusteella enintään kaksi (2) palveluntuottajaa osa-alueeseen 1.
Interne Kennung: OA1-0
Los: LOT-0002
Titel: TECH
Beschreibung: Hankinnan kohde osa-alueen 2: TECH osalta on kuvattu tarkemmin liitteessä 1 Hankinnan kohteen kuvaus. Veikkaus valitsee tarjouskilpailun perusteella enintään kaksi (2) palveluntuottajaa osa-alueeseen 2.
Interne Kennung: OA2-1
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 621017
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79600000 Recruitment services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Liiketoiminta
Internal identifier: OA1-0
Lot: LOT-0002
Title: TECH
Internal identifier: OA2-1