See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Signalling system for the Fjernbane East
Beschreibung: Ved udbudsbekendtgørelse 2010/S 39-057711 udbød Banedanmark en kontrakt om Design, Building and Maintenance of a Signalling System for Fjernbane East efter reglerne i det dagældende forsyningsvirksomhedsdirektiv. Kontrakten blev indgået med et konsortium bestående af Alstom Danmark A/S, Alstom Belgium S.A. og Alstom Ferroviaria S.p.A. den 31. januar 2012. Kontrakten blev i 2014 overdraget fra Alstom Danmark A/S til Alstom Transport Danmark A/S, der herefter var en del af konsortiet. Nærværende ændringsbekendtgørelse offentliggøres med henblik på at oplyse om de ændringer, der foretages i kontrakten. Banedanmark har fulgt proceduren i Lov om Klagenævnet for Udbud § 4, og de pågældende ændringer er tidligere beskrevet i bekendtgørelse om frivillig forudgående gennemsigtighed nr. 419648-2026.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 51100000 Installation von elektrischen und mechanischen Einrichtungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31321700 Signalkabel, 34632000 Ausrüstung für die Eisenbahnverkehrssteuerung, 34632200 Elektrische Signaleinrichtungen für den Eisenbahnverkehr, 34632300 Elektroinstallationen für den Eisenbahnverkehr, 34942000 Signalgeräte, 45234100 Bauarbeiten für Eisenbahnlinien, 45234115 Arbeiten für Eisenbahnsignalanlagen, 45316200 Installation von Signalanlagen, 48140000 Softwarepaket für Eisenbahnleitsysteme, 34943000 Zugüberwachungssystem
5. Los
Los: LOT-0001