480282-2026 - Ergebnis
Dänemark – Dienstleistungen von Kantinen – Kontrakt om drift af Folketingets spisesteder
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKontrakt om drift af Folketingets spisesteder
BeschreibungAftalen omfatter den totale drift af Folketingets spisesteder, der består af tre kantiner og to caféer med i alt 1.400 potentielle daglige brugere, samt en restaurant, der fortrinsvis benyttes af gæsterne på Christiansborg. Aftalen omfatter endvidere levering og servicering ved interne møder og konferencer samt ved festarrangementer og officielle arrangementer. Sortimentet består som udgangspunkt af et morgen-, frokost- og aftensortiment, et sortiment til møder og receptioner samt menuer på et højere gastronomisk niveau ved eksempelvis officielle arrangementer. Ved indgåelse af kontrakten overdrages medarbejdere iht. lov om lønmodtageres retsstilling ved virksomhedsoverdragelse (virksomhedsoverdragelsesloven). Kontrakten indeholder mulighed for forlængelse i 2 x 1 år. Kontrakten indeholder endvidere en option på salg af kioskvarer. For Folketinget er nøgleordene for drift af spisestederne: Fleksibilitet, service og kvalitet. For at kunne tilfredsstille Folketingets mange brugergrupper er det helt centralt, at den Leverandør, der driver spisestederne, har indgående forståelse for og seriøst ønske om at udvise stor grad af fleksibilitet og imødekommenhed. Folketinget ønsker derudover en kantineløsning, hvor en professionel tilgang til opgaven sikrer høj kvalitet baseret på friske og sunde kvalitetsråvarer, en spændende og indbydende præsentation og optimale hygiejneforhold. Endvidere ønskes fokus på økologi og bæredygtighed. Sortimentet skal løbende tilpasses Folketingets ønsker samt årstiden og tidens sunde spisetrends. Der forventes en løsning, som byder på et varieret sortiment, der kan tilgodese det meget brede kundeklientel, der er i Folketinget. Det vurderes, at gennemsnitligt ca. 20-40 køber morgenmad, gennemsnitligt 200-400 køber frokost i spisestederne og 30-70 køber aftensmåltid. Der er i årets løb ret stor variation i antallet af daglige brugere afhængig af den parlamentariske aktivitet. Desuden serviceres i stort omfang til arrangementer med gæster og til interne møder. Vejledende opgørelse af møder, receptioner, officielle arrangementer m.v.: Interne møder: 8-15 møder pr. dag med ca. 5-25 deltagere. Mindre arrangementer og omvisninger: 1-3 pr. dag. 20-60 deltagere. Receptioner: 30-35 pr. år med ca. 80-150 deltagere pr. reception. Konferencer: Ca. 250 pr. år med ca. 30-200 deltagere pr. arrangement. Officielle arrangementer: 10-15 gange årligt med ca. 15-60 deltagere. Festarrangementer: 2-3 pr. år med 250-400 gæster pr. gang. Flagdag: Årligt med 1.500-2.500 deltager pr. gang. Statsborgerskabsdag: Årligt med ca. 2.000-4.000 deltagere pr. gang. Desuden afholdes f.eks. kulturnat, julearrangement og valgaftenener med et større antal bespisninger. Typisk mellem 300 og 600 pr. arrangement. Og hertil afholder Folketinget mindre arrangementer, hvor leverandøren kan blive bedt om at levere personaleforplejning og mad til gæster. Fx Grundlovsarrangement. Der stilles krav om opnåelse af det økologiske sølvmærke i løbet af det første halve driftsår. Folketinget stiller køkkener til rådighed. Hovedkøkkenet er placeret i folketingsbygningen i etagen under Medlemmernes spisesal og er udstyret som et stort og fuldt produktionskøkken med tilstrækkeligt udstyr til rationel produktion samt med rimelige opbevaringsfaciliteter. I forbindelse med spisestederne på 2. sal og i Provianthuset findes mindre køkkener, der ligeledes er godkendt til produktion. Disse køkkener må kun bruges til produktion af varm mad i det omfang, at omkringliggende kontorer ikke udsættes for lugtgener.
Interne Kennung402904
VerfahrensartSonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensAnskaffelsen er omfattet af bilag XIV til udbudsdirektivet, og udbuddet gennemføres derfor efter udbudslovens afsnit III §§ 186 – 190 (light-regimet) angående offentlige kontrakter vedrørende sociale og andre specifikke tjenesteydelser. Udbudsproceduren er opdelt i (1) en udvælgelsesfase (prækvalifikation), (2) en tilbudsfase og (3) en tildelingsfase. Tildeling af kontrakten vil ske til den tilbudsgiver, som afgiver tilbuddet med det bedste forhold mellem pris og kvalitet, jf. udbudsbetingelserne. Proceduren indeholder mulighed for, at der kan indledes forhandling med tilbudsgiverne, jf. udbudsbetingelserne. Ordregiver forbeholder sig muligheden for at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55510000 Dienstleistungen von Kantinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55311000 Bedienung in nicht öffentlichen Restaurants, 55511000 Dienstleistungen von Kantinen und anderen nicht öffentlichen Cafeterias, 55512000 Betrieb von Kantinen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenKontrakten indeholder en option på salg af kioskvarer