480754-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste – Offentligt udbud af transportopgaver til Modtagestation Syddanmark (Motas)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt udbud af transportopgaver til Modtagestation Syddanmark (Motas)
BeschreibungUdbudsprocessen omfatter en kontrakt til Ordregivers anskaffelse af transportopgaver til Modtagestation Syddanmark (Motas), som er opdelt i to (2) delaftaler vedr. henholdsvis: • Delaftale 1: Afhentning og transport af emballeret farligt affald • Delaftale 2: Inspektion og tømning af OBU og sandfang Tilbudsgiver vil skulle foretage hhv. afhentning og transport af emballeret farligt affald samt/eller inspektion og tømning af OBU og sandfang i Ordregivers interessentkommuner. Herudover kan der blive tale om afhentning andre steder, da Ordregiver kan indgå kontrakter med andre affaldsselskaber, virksomheder og kommuner. Den årlige estimerede volumen på delaftalerne er estimeret til: • Delaftale 1: o 4.200 timer • Delaftale 2: o 1.400 bundtømninger o 2.500 kontroller o 500 vandpåfyldninger o 250 kørselstimer Volumen er udelukkende vejledende og baserer sig på historiske tal, hvorfor denne ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætning. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialet for nærmere beskrivelse af, hvilke ydelser der er indeholdt i transportopgaverne.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen, 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90513000 Behandlung und Beseitigung ungefährlicher Siedlungs- und anderer Abfälle, 90513500 Aufbereitung und Entsorgung von flüssigen Abfällen, 90520000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit radioaktiven, giftigen, medizinischen und gefährlichen Abfällen
5. Los
LosLOT-0001
TitelAfhentning og transport af emballeret farligt affald (Delaftale 1)
BeschreibungAfhentning og transport af farligt emballeret affald vedrører kørsel med forskellige typer af farligt emballeret affald. Der kan være tale om affald i forskellige typer emballager, der skal afhentes ved brugerne og transporteres til Ordregiver modtageanlæg. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialet for nærmere beskrivelse af, hvilke ydelser der er indeholdt i opgaven.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90520000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit radioaktiven, giftigen, medizinischen und gefährlichen Abfällen
LosLOT-0002
TitelInspektion og tømning af OBU samt sandfang (Delaftale 2)
BeschreibungInspektion og tømning af OBU samt sandfang vedrører inspektion af ca. 1.500 OBU’er og bundtømning af ca. 1.000 OBU’er. Derudover vedrører opgaven kontrol af ca. 950 sandfang og bundtømning af ca. 550 sandfang i de 13 interessentkommuner. Da Ordregiver også påtager sig opgaver uden for interessentkommunerne, vil der være et mindre antal placeret udenfor de 13 interessentkommuner. Opgaven indeholder ligeledes udførsel af akut opståede behov for opsugning fra OBU’ere og sandfang af kemikalier mv. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialet for nærmere beskrivelse af, hvilke ydelser der er indeholdt i opgaven.