2. Verfahren
Verfahren
Titel: Teknisk høring på materiale til genudbud af helhedspleje, personlig pleje og praktiske opgaver, genoptræning, afløsning i hjemmet samt sygepleje til Ringsted Kommune
Beschreibung: Ringsted Kommune planlægger at genudbyde kontrakten vedrørende levering af hjælp efter ældreloven og serviceloven. Som led i forberedelsen af genudbuddet inviteres alle interesserede leverandører til at deltage i en teknisk høring af det reviderede udbudsmateriale. Det materiale, der nu sendes i høring, er tilrettet på baggrund af de spørgsmål og bemærkninger, som kommunen modtog i forbindelse med det tidligere udbud, jf. TED/OJEU-reference 329786-2026 (og forhåndsmeddelelse142404-2026.) Kommunen ønsker bemærkninger til alt udsendt materiale, med henblik på at finde uhensigtsmæssigheder og unødig høj risiko, samt øge interessen for budafgivelse. Særligt ønskes markedets bemærkninger til de væsentlige ændringer, der er foretaget i materialet, herunder: • Vejledning til tilbudsliste • Tilbudslisten • Udbudsbetingelserne (Evalueringsmodellen) • Databehandler aftalen (udvidet instrukser) Formålet med høringen er at sikre, at materialet er klart, gennemsigtigt og egnet til at understøtte en effektiv tilbudsafgivelse og efterfølgende kontraktgennemførelse ved fornyet udbud. Alle interesserede aktører opfordres til at gennemgå det samlede udbudsmateriale og fremsende eventuelle bemærkninger, forslag til præciseringer eller identificerede uhensigtsmæssigheder. Der er vedlagt en lang række bilag – der er ikke ændringer i disse – udover indsatskataloget. Men de er vedlagt for at kunne skabe det fulde overblik over udbudsmaterialet. Afgivelse af høringssvar Høringssvar kan afgives: • Skriftligt til kommunen via CTM/EU supply (gerne så snart som muligt og senest inden dialogmøde), og/eller • Ved deltagelse i et dialogmøde den 28. august 2026, hvor bemærkninger kan drøftes med kommunen. Hvis der ønskes deltagelse i fysisk møde så skal der sendes en tilmelding med angivelse af antal deltagere til TreKr@ringsted.dk senest d. 19. august kl. 16.00. Det tilrettede udbud forventes at blive udsendt i uge 38. Med en forventet kontraktstart 1. november og første borger, der modtager pleje pr. 1 februar 2027. Kommunen forbeholder sig ret til efterfølgende at indarbejde eller undlade indarbejdelse af de modtagne bemærkninger. Deltagelse i høringen giver ikke fortrinsstilling i det kommende udbud, og kommunen er ikke forpligtet til at gennemføre udbuddet på baggrund af det fremlagte materiale. Det samlede høringsmateriale samt nærmere oplysninger om frister, tilmelding til dialogmødet og fremsendelse af bemærkninger fremgår af kommunens udbudsplatform.
Interne Kennung: 26-72
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98513310 Dienstleistungen von Haushaltshilfen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85141210 Medizinische Hausbehandlung