See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud med forhandling af IT-konsulentydelser til Folkekirkens It
Beschreibung: Udbuddet vedrører indgåelse af tre (3) selvstændige kontrakter om levering af IT-konsulentydelser til understøttelse af Ordregivers løbende drift, vedligeholdelse og videreudvikling af en bred portefølje af IT-systemer til primært administrativt brug. Systemerne understøtter centrale forretningsområder og anvendes af en stor og varieret brugergruppe på tværs af organisationen. Ordregiver har behov for ekstern konsulentbistand med høj specialistviden inden for systemudvikling, herunder rådgivning, design, udvikling og videreudvikling af løsninger baseret på moderne teknologier og arkitekturprincipper. Ydelserne leveres i tæt samarbejde med Ordregivers egne medarbejdere og øvrige leverandører og forudsætter en helhedsorienteret tilgang, hvor sikkerhed, stabil drift og fremtidig udvikling tænkes sammen. Som led i opgaveløsningen anvender Ordregiver primært Microsoft baserede teknologier og platforme. Opgaverne forudsætter derfor solid erfaring med fullstack udvikling inden for Microsoft teknologistakken, herunder, men ikke begrænset til, webbaserede løsninger i JavaScript frameworks (fx Vue.js og/eller Blazor), backend udvikling i .NET (C#) samt arbejde med relevante databaseteknologier såsom MS SQL og/eller MongoDB. Endvidere indgår anvendelse af Microsoft Azure som cloud platform (PaaS), brug af GIT til versionsstyring samt CI/CD processer, herunder Azure DevOps, som en integreret del af opgaveløsningen. Udbuddet er opdelt i tre (3) delkontrakter, som hver resulterer i indgåelse af én selvstændig kontrakt. En ansøger kan alene ansøge om prækvalifikation til én (1) delkontrakt. Delaftalerne dækker følgende specialistområder: Delkontrakt 1 – Webteknologier Delkontrakten omfatter IT-konsulentydelser vedrørende design, udvikling og videreudvikling af webbaserede løsninger, herunder rådgivning om teknologivalg og arkitektur med fokus på brugervenlighed, kvalitet og indbygget sikkerhed. Delkontrakt 2 – Cloud-platform (Microsoft Azure) Delkontrakten omfatter IT-konsulentydelser vedrørende etablering, videreudvikling og anvendelse af cloudbaserede løsninger på Ordregivers cloud-platform (Microsoft Azure), herunder rådgivning om platformstjenester, arkitektur, drift og sikkerhed. Delkontrakt 3 – Integration Delkontrakten omfatter IT-konsulentydelser vedrørende integration mellem interne og eksterne systemer, herunder design og implementering af integrationsløsninger med fokus på sikker dataudveksling og stabil systemunderstøttelse. Ordregiver garanterer for hver delkontrakt et gennemsnitligt timeforbrug på 75 timer pr. måned, opgjort over en sammenhængende periode på 12 måneder. Garantien indebærer, at den tildelte leverandør er sikret betaling for dette gennemsnitlige timeforbrug, uanset variationer i det faktiske månedlige forbrug. Det samlede forventede gennemsnitlige timeforbrug, inklusive den garanterede minimumsydelse, er herudover estimeret til: • ca. 100 timer pr. måned for Delkontrakt 1 – Webteknologier • ca. 150 timer pr. måned for Delkontrakt 2 – Cloud-platform (Microsoft Azure) • ca. 100 timer pr. måned for Delkontrakt 3 – Integration De anførte forventede timeforbrug er alene vejledende og baseret på Ordregivers nuværende behov og historiske data. Det faktiske timeforbrug kan variere betydeligt fra måned til måned, herunder i perioder med lavere aktivitet, eksempelvis i ferieperioder, og udgør ikke en garanti for et bestemt månedligt forbrug. Leveringen af ydelserne forudsætter et nært og tillidsfuldt samarbejde med Ordregiver. Der stilles krav om, at den tildelte konsulent kan møde fysisk på Ordregivers lokation i Aarhus, som det primære arbejdssted. Såfremt opgaveløsningen kræver fysisk fremmøde andre steder, herunder i København, skal konsulenten kunne møde efter Ordregivers anvisning. Arbejdet kan tilrettelægges som hybridarbejde, men fysisk fremmøde kan være påkrævet løbende og fastlægges efter Ordregivers behov. Arbejdet udføres endvidere på Ordregivers IT-udstyr. Leverandøren skal desuden kunne samarbejde med leverandører på de øvrige delkontrakter og prioritere opgaver i overensstemmelse med Ordregivers behov. Yderligere oplysninger om opgavens indhold, krav til ydelserne samt de specifikke kompetencer, der efterspørges under de enkelte delkontrakter, fremgår af Kontraktbilag 1 – Kravspecifikation.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling, og forløber i tre faser; en prækvalifikationsfase hvor egnede virksomheder udvælges til at deltage i udbuddet, en indledende tilbudsfase og en forhandlingsfase med efterfølgende afgivelse af endeligt tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72100000 Hardwareberatung, 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72210000 Programmierung von Softwarepaketen, 72220000 Systemberatung und technische Beratung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delkontrakt 1 – Webteknologier
Beschreibung: Delkontrakten omfatter IT-konsulentydelser vedrørende design, udvikling og videreudvikling af webbaserede løsninger, herunder rådgivning om teknologivalg og arkitektur med fokus på brugervenlighed, kvalitet og indbygget sikkerhed. Yderligere oplysninger om delkontraktens indhold fremgår af Kontraktbilag 1 – Kravspecifikation.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72227000 Beratung im Bereich Software-Integration, 72230000 Entwicklung von kundenspezifischer Software, 72246000 Systemberatung, 72262000 Software-Entwicklung
Los: LOT-0002
Titel: Delkontrakt 2 – Cloud-platform (Microsoft Azure)
Beschreibung: Delkontrakten omfatter IT-konsulentydelser vedrørende etablering, videreudvikling og anvendelse af cloudbaserede løsninger på Ordregivers cloud-platform (Microsoft Azure), herunder rådgivning om platformstjenester, arkitektur, drift og sikkerhed. Yderligere oplysninger om delkontraktens indhold fremgår af Kontraktbilag 1 – Kravspecifikation.
Haupteinstufung (cpv): 72220000 Systemberatung und technische Beratung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72222300 Informationstechnologiedienste, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 72510000 Mit der Datenverarbeitung verbundene Verwaltungsdienste
Los: LOT-0003
Titel: Delkontrakt 3 – Integration
Beschreibung: Delkontrakten omfatter IT-konsulentydelser vedrørende integration mellem interne og eksterne systemer, herunder design og implementering af integrationsløsninger med fokus på sikker dataudveksling og stabil systemunderstøttelse. Yderligere oplysninger om delkontraktens indhold fremgår af Kontraktbilag 1 – Kravspecifikation.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72222300 Informationstechnologiedienste, 72226000 Beratung im Bereich Abnahmeprüfung von Systemsoftware, 72227000 Beratung im Bereich Software-Integration, 72228000 Beratung im Bereich Hardware-Integration